Umí česká diplomacie tweetovat?
Jak si vedou čeští twiplomaté ve srovnání se svými americkými a izraelskými protějšky? Umí česká diplomatická zastoupení v zahraničí používat Twitter pro diplomatické účely? Jinými slovy, využívají efektivně plodů e-diplomacie?
Ve svých předchozích textech na Mediainfu jsem se již e-diplomacií a twiplomacií zabýval. Podíval jsem se v nich mimo jiné na to, jak tweetuje česká ambasáda ve Varšavě a jak polská u nás. Pozornost byla v krátkosti věnována i dalším tweetujícím ambasádám v ČR. Nyní přišel čas provést podrobnější komparaci. Mým cílem je dnes srovnat úroveň tweetování 6 ambasád – české, americké a izraelské a to vždy ve dvou zbývajících zemích z této trojice.
Proč? Protože spolu mají úzké bilaterální vztahy a aspoň z jedné strany jde o pouto povahy strategické. Rovněž vždy jeden či oba státy mají zájem o co nejlepší vztahy se svým protějškem, a to i na úrovni diplomacie veřejné, kam tweetování spadá. Navíc srovnávání ambasádního Twitteru do jisté míry snižuje nerovnováhu mezi státem střední velikosti (ČR) a regionální (Izrael) a globální mocností (USA). Ambasádní Twitter je totiž zdrojově záležitostí nepoměrně skromnější než například účet ministerstva a lépe tak ukáže, kde chybí profesionalita či zájem reprezentovat svoji zemi co nejlépe. Ono by totiž české MZV izraelskému protějšku konkurovat prostě nemohlo. Má méně zdrojů a veřejná diplomacie pro něj není takovou prioritou.
Trocha metodologie
Srovnání provedu prostřednictvím dvou tabulek, kde se zhodnotí forma a obsah ambasádní twiplomacie. Čím více splněných parametrů, tím lépe. Kritéria byla početnější, ale pokud je všechny ambasády splnily (např. časté a pravidelné tweetování, informativní popiska účtu aj.), tak byla v tabulce nakonec vynechána, aby více vynikly rozdíly mezi účty.
Pár postřehů na závěr
Je zajímavé, že přes vysoce nadstandardní vztahy ČR s Izraelem nemá Česká republika v Tel Avivu tweetující ambasádu. Také je zajímavé, že ze všech 5 hodnocených účtů byl ten izraelské ambasády v ČR nejméně využitý. V podstatě se soustředil pouze na kulturní diplomacii a jeho tweety byly pouhým automatickým překlopováním statusů z facebooku. Podobně se takřka výhradně soustředil na kulturní diplomacii účet českého velvyslanectví ve Washingtonu, což je podle mě škoda. Naplno pak využívají své diplomatické účty v ČR a Izraeli Spojené státy.
Závěr? Americká diplomacie dělá na poli twiplomacie svou práci poctivě, Izraelci v ČR si to trochu usnadňují a Češi v USA nevyužívají plně potenciál, jejž mají k dispozici. Zajímavé také je, že pouze Izrael a USA mají tweetující ministerstvo zahraničí a pouze velvyslanci ambasád těchto dvou zemí v té druhé osobně tweetují. ČR v tomto stojí stranou zájmu. Mým posledním postřehem z porovnání účtů na Twitteru je dojem, že vztah ČR a Izraele se oběma stranám jeví spíše elitářsky a necítí tudíž potřebu řešit jej přes Twitter s veřejností. Izraelci proto jen překlápí svůj facebook a Češi v Izraeli nemají Twitter vůbec – ani velvyslanectví ani velvyslanec.