Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

Trumpův boj s americkými muslimskými zákonodárkyněmi pokračuje. Nechtěl, aby je pustili do Izraele

Petr Boháček Petr Boháček / Ed. 21. 8. 2019

Donald Trump jako spojenec izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se nezastal dvou členek Kongresu vlastní země kritických ke Státu Izrael, když je izraelská vláda nechtěla pustit do země. „Vypovídá to především o úrovni Donalda Trumpa,“ řekl k tomu bývalý český velvyslanec v USA Petr Kolář.

Trumpovo chování k zákonodárkyním vlastní země je v USA zřejmě novinkou. Petr Kolář, který byl českým velvyslancem ve Spojených státech, se s něčím takovým v americké politice nesetkal. „Je to neobvyklé. Vypovídá to především o úrovni Donalda Trumpa,“ řekl Kolář Deníku N.

Nic podobného nepamatuje ani Petr Boháček, analytik Asociace pro mezinárodní otázky. Podle něj je třeba vnímat Trumpovo chování v kontextu probíhající prezidentské kampaně. Důležitým novým fenoménem je ale také přítomnost radikálních demokratických členek Kongresu, které se hlasitě vymezují proti politice Státu Izrael. Na to nejsou Spojené státy úplně zvyklé.

Podle Boháčka se nemusí měnit přímo přístup k Izraeli jako takovému, ale konkrétně k vládě Benjamina Netanjahua. „Ta je poměrně radikální. Pokud vnímáme Donalda Trumpa jako nástup agresivního radikálně pravicového populismu, tak v Izraeli takový populismus trvá už několik let,“ říká Boháček o Netanjahuovi, který od roku 2009 předsedá už čtvrté vládě.

Boháček také připomíná, že už delší dobu narůstá odcizení mezi americkou židovskou diasporou a Izraelem, a to především kvůli otázce Palestiny. Tvrdý postup Netanjahuovy vlády vůči Palestincům mnoha americkým Židům nevyhovuje.

Původní vydání: Trumpův boj s americkými muslimskými zákonodárkyněmi pokračuje. Nechtěl, aby je pustili do Izraele

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1287
USA 1060
izraelsko-palestinský konflikt 129
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: