Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Schapiro: Skloubit debatu o lidských právech s obchodem je možné

AMO AMO / Ed. 17. 12. 2015

Spojené státy mají silné ekonomické vztahy s Čínou, to jim ale nebrání mluvit o porušování lidských práv. V reakci na aktuální debaty v Česku to v rozhovoru pro ČTK řekl nový americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro. Připustil také, že některá vyjádření českých představitelů k Rusku a jeho postupu na Ukrajině vzbuzují v USA pochybnosti. Věří ale, že se naprostá většina Čechů poučila z minulosti. Za jednu ze svých priorit považuje velvyslanec pomoc Čechům v boji proti korupci.

Schapiro měl tento týden v Česku svou první přednášku, na níž zdůraznil význam obhajoby lidských práv, demokracie v Česku a roli exprezidenta Václava Havla. Ten podle něj automaticky nezavrhoval politické nebo obchodní kontakty se zeměmi a vůdci, „kteří nebyli dokonalí“. Naprosto zásadní ale pro Havla bylo mluvit o politických vězních.

To samé podle Schapira platí i pro Spojené státy. „Naše země má silné ekonomické vztahy s Čínou, ale to není v rozporu s tím mluvit o lidských právech, když se setkáváme se s Číňany a když sledujeme, co se v Číně děje. Ale americká politika bude vždy upozorňovat na porušování lidských práv, budeme mluvit o individuálních případech v Číně, a to velmi otevřeně,“ řekl ČTK.

Prezident Miloš Zeman při své nedávné návštěvě Číny prohlásil, že je třeba přestat s přednáškami o lidských právech a tržní ekonomice, a místo toho se začít učit. „Je to jako u restartu počítače. Měl bych říct, že teď máme nový, daleko lepší počítač. Nevyučujeme tržní ekonomiku ani lidská práva nebo něco takového, a naopak se snažíme učit se. Já jsem v Číně ve snaze učit se, jak zvýšit ekonomický růst a stabilizovat společnost,“ prohlásil Zeman v rozhovoru pro čínskou státní televizi.

Jeho slova později mírnil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Debata o lidských právech je podle něj součástí české politiky a čínská strana s tím počítá. „Je to součást toho, co chceme s Čínou dělat. Je tam ekonomika, kultura, ale zároveň i debata o hodnotách, ke kterým se hlásíme. Myslím si, že tohle je zahraniční politika ČR v této chvíli. A to platí,“ sdělil šéf české diplomacie novinářům.

Zeman také v Pekingu prohlásil, že Česká republika uznává územní celistvost Číny, včetně Tibetu a Tchaj-wanu. „Prezident je hlavou státu, nemusí však nutně dělat zahraniční politiku. Mně nepřísluší, abych českou zahraniční politiku rozebíral,“ nechtěl komentovat Zemanovy myšlenky bývalý americký elitní právník, který je v Česku od srpna.

Vyjádřil se ale k někdy rozporným postojům představitelů Česka k Rusku. Ocenil, že se Praha připojila k západním sankcím vůči Moskvě kvůli jejímu angažmá v ukrajinské krizi, zdůraznil ale nutnost razantní akce.

Většina Čechů, s nimiž se setkal, si podle velvyslance v souvislosti s děním na Ukrajině pamatuje na ponaučení z roku 1968 a z dob studené války. „Jsem přesvědčen, že tady je jen velmi malá minorita lidí, kteří jsou proruští,“ podotkl.

Původní vydání: Schapiro: Skloubit debatu o lidských právech s obchodem je možné

Přejít
Tagy
Tagy
USA 1060
ekonomika 1027
mezinárodní obchod 413
Česká republika 2798
Čína 1012
česká zahraniční politika 1303
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: