Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

Rozptýlí mýty a upozorní na výhody pro ČR i další země Evropské unie

AMO AMO / Ed. 2. 12. 2015

Česká vláda podporuje ambiciózní a komplexní dohodu se Spojenými státy, která povede k odstranění těch největších překážek pro naše podniky na americkém trhu", uvádí náměstek MPO Vladimír Bärtl.

Pro britskou vládu je TTIP jednou z klíčových priorit. Smlouva bude výhodná pro české i britské občany a firmy. Společně s českou vládou a dalšími partnery usilujeme o to, aby se vyjednávání spojená se smlouvou TTIP podařilo co nejdříve úspěšně uzavřít,“ řekla britská velvyslankyně v Praze Jan Thompson.

V Praze se 6. listopadu v hlavní budově VŠE (náměstí Winstona Churchilla 1938/4, Praha 3) bude konat mezinárodní konference na téma Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Tato již více než rok projednávaná a velmi často diskutovaná obchodní smlouva má odstranit obchodní bariéry mezi EU a USA. Na konferenci nazvané „TTIP — Hlavní přínosy a výzvy pro Českou republiku a Evropskou unii“ bude na vznikající smlouvu nahlíženo z pohledu globálního obchodu i z pohledu skutečných přínosů pro obě strany Atlantiku. Konference se mimo jiné bude věnovat vlivu smlouvy na klíčové sektory české ekonomiky. Svůj pohled představí zástupci českých ministerstev, firem a odborů, ale i představitelé Evropské komise a britské, švédské nebo americké vlády.

Akci společně pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu, Asociace pro mezinárodní otázky, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Konrad-Adenauer-Stiftung, Centrum evropských studí Vysoké školy ekonomické, Britské velvyslanectví, Evropská komise a další partneři.

Pokud Transatlantická zóna volného obchodu skutečně vznikne, půjde o největší prostor volného obchodu a investic na světě. Partnerství evropské a americké ekonomiky je samozřejmě silné už dnes, denní výše vzájemného obchodu činí 2 miliardy euro. Pokud se ale odstraní celní a další bariéry, tak se vzájemný obchod dále posílí, vzniknou nová pracovní místa, díky větší konkurenci se zvýší kvalita nabízeného zboží a ekonomický růst na obou stranách Atlantiku dostane další výrazný impuls. Na konferenci vystoupí hlavní vyjednávač dohody za Evropskou komisi Ignacio Garcia Bercero, náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl a náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa, Gabriel Felbermayr, ředitel Institutu pro ekonomický výzkum, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, David Henig z britského ministerstva obchodu nebo Anders Wahlberg ze švédského ministerstva zahraničí či prezident Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a další významní hosté.

K příležitosti konání konference vydává Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) policy paper analytiků Alice Rezkové a Kryštofa Kruliše „The TTIP One Year On and the Czech Position: Measuring Benefits and Identifying Threats“. Studie se věnuje dosavadnímu pokroku ve vyjednávání, výzvám, které bude ještě nutné překonat a české pozici k TTIP.

V 11:00 proběhne v hlavní budově VŠE tisková konference hostů konference Ignacia Garcia Bercera, Vladimíra Bärtla, Martina Tlapy a Dity Charanzové. Konference bude přenášena ČT24.

Česká vláda podporuje ambiciózní a komplexní dohodu se Spojenými státy, která povede k odstranění těch největších překážek pro naše podniky na americkém trhu“, uvádí náměstek MPO Vladimír Bärtl, ale zároveň upozorňuje, že „pro úspěch TTIP je potřeba podpory podniků, ale i veřejnosti, a to ve všech členských státech. To je i cílem této konference.“

„Pro britskou vládu je TTIP jednou z klíčových priorit. Smlouva bude výhodná pro české i britské občany a firmy. Společně s českou vládou a dalšími partnery usilujeme o to, aby se vyjednávání spojená se smlouvou TTIP podařilo co nejdříve úspěšně uzavřít,“ řekla britská velvyslankyně v Praze Jan Thompson.

„Na první pohled se může zdát, že TTIP pomůže hlavně těm členským státům EU, jejichž vzájemný obchod s USA je již nyní významný. Pro země, jako je ČR, ovšem potenciál TTIPu spočívá v přilákání přímých zahraničních investic s vyšší přidanou hodnotou a v rozvoji obchodu s bohatým a stabilním americkým trhem,“ komentoval tuto problematiku děkan Fakulty mezinárodních vztahů VŠE Štěpán Müller.

Původní vydání: Rozptýlí mýty a upozorní na výhody pro ČR i další země Evropské unie

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3454
Evropská unie 2225
USA 1059
ekonomika 1026
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: