Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Problémem je všeobecné rozšíření terorismu

AMO AMO / Ed. 22. 2. 2016

Rozhovor s Garethem Evansem

Jste uznávaným odborníkem v oblasti řešení mezinárodních konfliktů. Vaše práce na plánu Spojených národů pro mírový postup v Kambodži osmdesátých let je všeobecně známá. Myslíte si, že způsob řešení mezinárodních konfliktů se dnes obecně posouvá směrem kupředu, co se týče redukce užití násilí a podpory mezinárodního dialogu?

Myslím si, že globálně se situace neustále lepší. Pohlédneme-li na svět dnes a např. před patnácti lety, je evidentní, že stále větší procento zemí se zapojuje do aktivního řešení konfliktů. Celkově jsou ztráty na životech civilních obětí nižší a mír je snadněji udržitelný.

Problémem, který naopak nabývá na intenzitě, je všeobecné rozšíření terorismu. To je věc, kterou je nutno řešit. Je třeba tento fenomén hlouběji prozkoumat, protože je to významný prvek, ohrožující současnou mezinárodní situaci.

Jaká by měla být v budoucnosti funkce OSN v mezinárodních konfliktech?

Já velmi respektuji generálního tajemníka OSN Kofiho Annana. Myslím si, že jeho současná práce a celkový koncept je naprosto v pořádku. K jeho naplnění je však třeba dospět především k politickému konsensu, což je po celou historii OSN její největší problém. Stále chybí politická vůle k bližší spolupráci.

Tím konceptem máte na mysli nedávné pokusy o reformu OSN?

Ano, i v OSN je třeba dosáhnout jisté míry efektivity, aby byla schopna čelit nárokům, které jsou na ni v současné době kladeny, ale také najít určité politické vedení této organizace. Poslední reforma měla přesně tento cíl.

Jste členem Komise pro zbraně hromadného ničení, pod vedením Hanse Blixe, která vedla šetření například v Iráku. Očekáváte, že tato komise bude v nejbližší době opět vyslána do akce? Pokud ano, tak kam?

Ve světě existuje několik potencionálně nebezpečných oblastí. Za všechny např. S. Korea či Írán, v kterých hrozí určité nebezpečí zneužití zbraní hromadného ničení. V současné době se však Komise zabývá spíše všeobecnou prevencí šíření těchto zbraní a s tím spojeným odzbrojením.

A poslední, obligátní otázka: Jak se Vám líbí v Praze a na Fóru 2000?

Praha je úžasné, magické místo, na které se vždy rád vracím. Na Fóru 2000 mě vadí, jediná věc, a sice že projevy hostů jsou často neúměrně dlouhé. Uvítal bych přesné vymezení délky příspěvků a razantní moderátory, kteří by je vynucovali.

Tagy
Tagy
OSN 96
terorismus 211
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: