Německo už ví, kdy skončí s uhlím. V Česku se klíčová debata teprve rozebíhá
Navzdory existenci limitů těžby uhlí z roku 1991 zatím není v Česku jasné, kdy těžba a spalování skončí. Pomoci by v tom mohla po německé zkušenosti nově ustavená poradní uhelná komise. Své plány také vytváří kraj i města. Argumenty proti útlumu fosilního palivu jsou však silné.
Věčné téma těžebních limitů šlape státním představitelům na paty. V Německu již připravují detailní plány odklonění se od uhlí za pomoci nové energetické transformace. Česko se k této otázce staví spíše pasivně, naopak aktivněji těžební limity prolomuje.
Jak ve své prezentaci na konferenci v Ústí nad Labem zmínil Tomáš Jungwirth, Komise dospěla k závěru, že ČR bude mít v roce 2030 nejvyšší instalovanou kapacitu uhlí ze zemí EU. Zároveň unijní exekutiva vypočítala, že obnovitelné zdroje by měly mít vyšší podíl na finální spotřebě elektrické energie do roku 2030 a to zhruba o 2,2 procentních bodů na 23 % oproti nynějšímu plánu 20,8 %.
„Pokud by se tato dvě procenta promítla jen do výroby elektrické energie, znamenalo by to, že by se současná výroba z obnovitelných zdrojů zvýšila o 70 %,“ upřesnil Jungwirth. A dodal další chybějící složky plánu, jako více ambiciózní cíle v oblasti energetické účinnosti, kvantifikované cíle v oblasti výzkumu, vývoje a kompetitivnosti, provázanost cílů s cirkulární ekonomikou či kvalitou vzduchu nebo podoba spravedlivé transformace.
Podrobnější informace se dozvíte z komentáře Tomáše Jungwirtha pro EURACTIV.cz.