Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Merkelovou to táhne doleva, socialisté naopak navrhují reformy

Jan Prášil / Ed. 21. 2. 2016

Strana kancléřky Merkelové má za sebou drážďanský sjezd, který jí 93 procenty potvrdil v čele strany. Strany, která bývá přirovnávána k lodi, jejíž kapitánka se stará o blaho námořníků a o funkčnost motorů a jejíž posádka zapomněla, kam loď pluje. Hlavně, že pluje.

Mezi Lipskem, kde se konal sjezd CDU před třemi lety a Drážďany, kde proběhl v pondělí a úterý, leží sto kilometrů. Mezi oběma sjezdy leží světy. Výsledkem sjezdu bylo jediné: Merkelová si upevnila pozici a dala za pravdu oběma soupeřícím křídlům strany. Ta utěšila, voliče nepotěšila. Nevědí, co se v CDU děje. Kam vlastně křesťanští demokraté směřují?

Merkelová neutralizátorka

CDU není jednotná a napjetí před sjezdem bylo velké, jak v sociálním křídle Severního Porýní-Vestfálska, tak i v neoliberálním táboře Bádenska-Württemberska. Merkelová si toho byla vědoma a apelovala na jednotu: „Jako fyzička říkám: Křídla dodávají vztlak. Jako politička říkám: Podaří se to jen tehdy, pokud nestojí proti sobě.

“ Předseda vlády Severního Porýní-Vestfálska Jürgen Rüttgers dlouhodobě vyčítá straně „životní lži“, věčné doufání ve vznik pracovních míst skrze snižování daní a nedostatečnou sílu na prosazení reforem ve velké koalici. Žádá prodloužení podpory starších nezaměstnaných, kteří déle platili pojištění, na úkor mladých, a to z nynějších 18 měsíců na 24 u více než 55 letých. Merkelová se za jeho návrh postavila a označila jej za „obhajitelný“. Prezident Köhler i koaliční partner SPD říkají ne.

V čele druhého křídla stojí předseda vlády Bádenska-Württemberska Günther Oettinger, který v reakci na Rüttgerse žádá zvolnění ochrany zaměstnanců při výpovědi. Kritizuje zabývání se dávkami v nezaměstnanosti a poukazuje na nutnost zaměřit se na problémy samotné.

Mezi oběma křídly pak stojí Merkelová, která se snaží situaci uvnitř strany neutralizovat a potlačit navenek náznaky konfliktu. Žádný jasný výsledek, kromě usnesení o mateřských školách, sjezd nepřinesl. Byl však plný optimismu: „Německo má nejlepší léta před sebou“, nechala se slyšet kancléřka.

Drážďanské sólo moci

Ze čtyř zástupců Merkelové jen jeden může hovořit o úspěchu. Zástupci z obou křídel propadli, Rüttgers s nejhorším výsledkem. Jasným vítězem se stala pouze kancléřka, jejíž výsledek poukazuje na vůli zemských stran, aby moc nezůstávala ve spolkových zemích, ale soustředila se v Berlíně.

Byl vzpomenut sjezd v Lipsku, kde se v roce 2003 ujednal plán přestavby systému sociálního zabezpečení, zdravotnictví, či koncept zjednodušení odvodu daní. Výsledek žádný. Merkelová za reformní politikou nasměrovanou sjezdem v Lipsku stojí i dnes. Tržní hospodářství znamená pro jedno křídlo sociální stát, pro druhé politiku, která vyrovná nerovnost šancí. Stranu čeká příští rok nový program, bude se muset rychle rozhodnout buď pro reformy nebo sociální zodpovědnost.

Pokud se přikloní k sociálnímu řešení, hrozí, že se přemění v sociální demokracii sociálně-demokratičtější než samotná SPD. Ta v čele s Franzem Münteferingem totiž pevně stojí za Schröderovou Agendou 2010, kterou chce realizovat „dynamický, konkurenceschopný sociální stát“. Tomu chce Oettinger zabránit.

Většinově se delegáti vyslovili pro silnější účast zaměstnanců na výnosu a tvorbě kapitálu svých podniků. Za tímto účelem má být přizpůsobeno daňové právo. Spekulovalo se o zavedení nových forem zajištění podílu v případě, že se podnik dostane do konkurzu. To vše teď chce CDU diskutovat s koaličním parterem SPD.

Sociální demokraté podle svého generálního sekretáře Huberta Heila křesťanským demokratům vůli k reformám nevěří, zároveň Heil upozorňuje, že to byla SPD, kdo přišel s návrhem reforem. Jedno je jasné, CDU ubývá členů a popularita, posunutím nalevo by získala sympatizanty. Merkelová se nechala slyšet: „Dáváme jasně najevo: děláme politiku pro všechny“.

Původní vydání: Merkelovou to táhne doleva, socialisté naopak navrhují reformy

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3472
Německo 481
volby 1350
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: