Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Krymští Tataři opět pod “sovětskou“ kuratelou?

Michal Lebduška Michal Lebduška / Ed. 3. 1. 2016

V neděli 18. května si Krymští Tataři připomínali 70. výročí brutální masové deportace ze své vlasti na Krymu. Svým rozsahem se jednalo o jednu z největších akcí podobného typu, kterou předčí už snad jen podobná masová deportace Čečenců. Oficiálně se tehdy jednalo o trest za údajnou kolaboraci s nacistickými okupanty. Sami Krymští Tataři označují svojí násilnou deportaci převážně do střední Asie za genocidu a tvrdí, že v jejím důsledku zemřela až téměř polovina příslušníků jejich národa.

Vzhledem k elitnímu charakteru Krymu byla Krymským Tatarům povolena repatriace (respektive přestalo jim být bráněno v návratu) až na konci 80. let minulého století na sklonku existence Sovětského svazu. Jednalo se ale o návrat na zcela jiný Krym. Po staleté přítomnosti Krymských Tatarů na něm příliš mnoho nezůstalo. Sovětský režim důsledně ničil krymskotatarské památky a došlo i takřka ke kompletní výměně populace a změně toponymie celého poloostrova. Právě proto je dodnes na Krymu obrovská koncentrace sídel s typicky sovětským příznakem: Okťabrskoje, Pěrvomajskoje, Krasnogvardějskoje, Kirovskoje, Čapajevka, Lenino nebo Sovětskij.

Ukrajina se ke Krymským Tatarům chovala do značné míry macešsky a příliš se jim neodměňovala za jejich loajalitu. Problémy s občanstvím (mnozí, kteří se vrátili na konci existence Sovětského svazu, měli buď občanství republiky, do které byli vyhnáni – převážně Uzbekistánu – nebo neměli žádné), sociálně-ekonomickou situací nebo například restitucemi majetku a tak zvané samozachvaty, kdy Krymští Tataři při nečinnosti úřadů sami zabírali svůj bývalý majetek, se řešily velmi dlouho a mnohdy nebyly vyřešeny dodnes. I přesto ale Ukrajina nikdy vůči nim neužila žádných aktivních represí.

Rusko, které Krym právě v předvečer 70. výročí deportace anektovalo, se původně rétoricky slovy prezidenta Putina snažilo získat Krymské Tatary na svou stranu. Bylo jim přislíbeno řešení všech dlouhodobých problémů a dodržování veškerých menšinových práv. Realita je ale pochopitelně zcela jiná, což výmluvně ilustruje charakter ruského režimu. Bývalý dlouholetý vůdce krymskotatarského hnutí (který však má stále obrovskou neformální autoritu) a ukrajinský poslanec Mustafa Džemilev nebyl opakovaně vpuštěn na Krym. V ukrajinských médiích se také opakovaně objevují informace o konfliktech Medžlisu – neoficiálního, ale voleného orgánu zastupujícího krymskotatarskou menšinu – s krymskými úřady nebo o masovém předvolávání Krymských Tatarů na policii. Velký rozruch vzbudilo například i to, že si Krymští Tataři “dovolili“ ponechat na budově Medžlisu ukrajinskou vlajku.

Symbolickým vyvrcholením pak byly připomínkové akce deportace. Poprvé od pádu SSSR nebyly povoleny v centru Simferopolu, které bylo obehnáno bezpečnostními jednotkami. Krymští Tataři se proto sešli na předměstí, přičemž shromáždění bylo – stejně jako na jiných místech, například v bývalém hlavním městě Krymského chanátu Bachčisaraji – rušeno nízko létajícími vrtulníky.

Chování krymských (dnes fakticky ruských) úřadů vůči Krymským Tatarům je výmluvným svědectvím o charakteru současného ruského režimu. A právě proto stojí za to sledovat osudy tohoto národa s tragickou historií, který se proti své vůli ze dne na den fakticky ocitl v jiné zemi. Situace Krymských Tatarů je o to komplikovanější, že nemají (pokud nepočítáme Ukrajinu) vlastní stát, který by je mohl podporovat zvenčí, a tudíž jejich další osud závisí takřka výhradně na postoji ruského režimu.

Původní vydání: Krymští Tataři opět pod “sovětskou“ kuratelou?

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3472
Rusko 1457
Ukrajina 1162
válka na Ukrajině 780
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: