Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Koh-i-noor po jedenácti letech končí s výrobou v Číně

Alice Rezková / Ed. 25. 11. 2015

Společnost Koh-i-noor Hardtmuth ukončí po jedenácti letech výrobu v Nankingu a zamíří zpět do Česka. Výroba v Číně už není tak levná jako dřív a firma se chce vyhnout propouštění zaměstnanců v Česku. Konečné rozhodnutí ale přišlo kvůli poklesu prodejů v Rusku.

Firma v Číně vyráběla hlavně levnější produkty, určené zejména pro asijský trh a pro hypermarketové řetězce. V zemi ale začala růst minimální mzda – v Rusku navíc přestali výrobky Koh-i-nooru kupovat, což byla poslední kapka.

„V Číně rušíme náš výrobní závod. Ten důvod je prostý. Rusové v tuto chvíli nejsou připraveni ani nemají peníze na to, aby mohli ve velké míře kupovat naše zboží. Najednou stojí dvakrát tolik,“ podotkl předseda správní rady holdingu Koh-i-noor Vlastislav Bříza. Výroba v Nankingu se zastavuje v těchto dnech.

Firma chce ale propouštět jen v Číně – o práci přijde asi stovka lidí. Zachování pracovních míst v Česku bylo hlavním důvodem zrušení výrobního závodu v Nankingu. „Z Číny se ale rozhodně nestahujeme, zůstane tam působit naše obchodní firma zajišťující distribuci pro asijské trhy,“ konstatoval Bříza.

Když Koh-i-noor přišel do Číny, vyplatilo se mu to – dostal investiční pobídku, platil nižší daně a mzdy byly zhruba 1500 korun na pracovníka, zmínil Bříza. „Výroba u nás byla tenkrát výrazně dražší než v Číně. Rusové a další dodavatelé přiváželi zboží z Číny a my jsme na to museli odpovědět,“ podotkl Bříza.

Minimální mzda se ale u dělníků za posledních deset let zvýšila trojnásobně, v přepočtu na 5,5 tisíce korun. „Jsou firmy, které se rozhodnou přesunout své výrobky zpět do USA, do Evropy, protože je to třeba prémiovější řada a chtějí vyrábět blíže svému domácímu trhu, kde zákazníci produkt nakupují,“ poznamenala analytička Alice Rezková z Asociace pro mezinárodní otázky.

Řada firem pak přemisťuje výrobu z Číny do jihovýchodní Asie – do Indonésie nebo do Vietnamu, kde jsou mzdové náklady třetinové.

Původní vydání: Koh-i-noor po jedenácti letech končí s výrobou v Číně

Přejít
Tagy
Tagy
ekonomika 1030
Česká republika 2823
Čína 1019
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: