Dopis na podporu Jurije Dmitrijeva k ruskému Nejvyššímu soudu
Posíláme dopis předsedovi Nejvyššího soudu Ruské federace Vjačeslavu Lebeděvovi ve věci podpory ruského historika Jurije Dmitrijeva. Soud představuje poslední instanci, která může politicky motivovaný proces zastavit a nespravedlivémua stíhání udělat přítrž.
Jurij Dmitrijev byl v loňském roce po několikaletém, ostudném a evidentně zmanipulovaném procesu nakonec odsouzen k 13 letům vězení v trestanecké kolonii. Pro 65letého Dmitrijeva se to rovná v podstatě trestu nejvyššímu. Obviněn byl ze zneužívání své adoptivní dcery, ovšem pravým důvodem byl jeho výzkum sovětských represí a snaha o přitáhnutí mezinárodní pozornosti k tématu. Podrobnosti o případu najdete zde.
V případu Dmitrijeva selhaly všechny dosavadní soudy a snahy o jeho propuštění. Po zamítnutí odvolání kasačním soudem je nyní poslední nadějí možnost přezkumu případu Nejvyšším soudem Ruské federace. Žádost o přezkum byla podána začátkem července, ovšem soud ji nemusí přijmout. Proto je nyní životně důležité ukázat, že případ Dmitrijeva je v Rusku i zahraničí nadále sledován, aby soud nemohl žádost jednoduše odmítnout.
Pokud máte možnost oslovit jakoukoli instituci, sdružení, spolek či organizaci, která by svým jménem poslala dopis podpory k ruskému Nejvyšším u soudu, učiňte tak, prosím. Dopis případně můžete poslat i sami za sebe. Více na stránkách Memorial Česká republika.
Text dopisu:
Předsedovi Nejvyššího soudu Ruské federace
Vjačeslavu Lebeděvovi
Již čtyři roky se znepokojením sledujeme proces s historikem Jurijem Dmitrijevem. Ačkoli je soudní řízení neveřejné, existuje mnoho indicií, jež naznačují, že případ byl uměle vykonstruován a že pravým důvodem, proč je Dmitrijev stíhán, je jeho činnost spojená s odhalování sovětských represí a aktivní občanský postoj. Městský soud v Petrozavodsku, který zasedal v červnu r. 2020, shledal Dmitrijeva nevinným ve většině vznesených obvinění a na základě jednoho z nich jej odsoudil k 3,5 letům odnětí svobody (tento trest si de facto odpykal ve vazbě). Ovšem dva měsíce nato byl tento rozsudek změněn z rozhodnutí Vrchního soudu Karélie, který odsoudil Dmitrijeva k nejméně 13 rokům nepodmíněně. V současné době je Juriji Dmitrijevovi 65 let a je očividné, že vzhledem k nové výši trestu již nebude mít možnost vrátit se k normálnímu životu a práci vědce. Rozhodnutí různých soudů v jeho případě jsou tak diametrálně odlišná, že vzbuzují pochybnosti o spravedlnosti konečného trestu. Z dostupných informací jasně vyplývá, že během přezkoumání případu, které soud završil extrémně krutým rozsudkem, došlo k četným porušením soudního řádu, a rozsudek tudíž nelze považovat za spravedlivý. Přesto se odvolací soud v únoru 2021 odmítl těmito porušeními zabývat a rozsudek Vrchního soudu Karélie ponechal beze změny. Není přípustné, aby člověk zaplatil životem za práci historika a své názory. Jsme přesvědčení, že případ Jurije Dmitrijeva musí být přezkoumán v nezávislém řízení a završen spravedlivým verdiktem na základě vznesených obvinění. Obracíme se na Vás s prosbou o tento přezkum u Nejvyššího soudu Ruské Federace.