Ženy do české zahraniční politiky patří
Rovné zastoupení žen a mužů v oblasti zahraniční politiky je důležité z řady důvodů, ať už jde o využití potenciálu celé společnosti, lepší fungování různorodých týmů, více inkluzivní politická řešení či prostou spravedlnost toho, že zastoupení žen v populaci by mělo být rovně odraženo i v reprezentaci našeho státu navenek, což zmiňuje i Strategie rovnosti žen a mužů 2021-2030.
Česká republika výrazně zaostává v rovnosti žen a mužů ve vnějších vztazích, přestože absolventek společenskovědních vysokoškolských oborů je více než absolventů a kompetentních odbornic tak může být (nejen) v oboru mezinárodních vztahů minimálně tolik jako kompetentních odborníků. Od roku 2014 přesto počet velvyslankyň České republiky nepřekročil 20 %. Vedoucí pozice v oblasti vnějších vztahů stále zůstávají doménou mužů, a tak diplomacie kvůli genderovým nerovnostem přichází o potenciální schopné zaměstnankyně.
Z šetření AMO i dalších organizací věnující se problematice rovného zastoupení žen a mužů vyplývá, že ženy ve svých kariérách nadále čelí specifickým překážkám. Abychom dosáhli rovného zastoupení žen a mužů v zahraniční politice, je potřeba zaměřit se na jejich překonání, konkrétně:
- poskytnout dostatečně flexibilní pracovní podmínky,
- ulehčit návrat do pracovního života po rodičovské a mateřské/otcovské dovolené,
- zajistit transparentní systém služebních postupů,
- nabídnout strukturovaný mentoring,
- a vytvořit pozice věnující se rovnému zastoupení ve vnějších vztazích.
Ženy do české zahraniční politiky patří.