Podzimní online setkávání sítě žen v české zahraniční, evropské a bezpečnostní politice
Omezení související s koronavirovou pandemií na podzim 2020 se dotkla i tradičního setkávání sítě žen v české zahraniční, evropské a bezpečnostní politice. Čtyři setkání organizovaná AMO ve spolupráci s pražskou kanceláří Nadace Friedricha Eberta s finanční podporou Úřadu vlády České republiky proběhlo online. I přesto projekt přinesl příležitost k zajímavým debatám.
V říjnu jsme debatovaly s místopředsedkyní Evropského parlamentu Ditou Charanzovou právě na téma pandemie covid-19 a jeho dopadů na fungování Evropské unie. Pandemie covid-19 představuje pro EU a její členské státy bezprecedentní situaci, která v mnoha oblastech odhalila slabosti a nedostatky, jimž je třeba věnovat pozornost. Diskuse se zaměřila zejména na její vliv na unijní vnitřní trh, obchodní politiku a vztahy EU se zahraničními partnery.
V listopadu proběhlo setkání se zvláštní zmocněnkyní MZV pro podporu občanů ČR v institucích EU a mezinárodních vládních organizacích. Tématem debaty bylo zvýšení zastoupení českých uchazečů, a zvláště uchazeček o práci v mezinárodních organizacích a institucích EU, který je ve srovnání s ostatními členskými státy dlouhodobě nízký. Česká republika zároveň patří mezi země se spíše nízkou mírou zastoupení žen v diplomatické službě. Diskuse se věnovala tomu, kde hledat příčiny tohoto stavu a jak zvýšit motivaci mladých českých profesionálek usilovat o pozice v mezinárodních institucích, jaké možnosti a příležitosti jsou k dispozici a také tomu, jaká specifika s sebou kariéra v diplomacii pro ženy přináší. V prosinci měly členky networku příležitost debatovat s Evou Horelovou, která vede politickou sekci delegace EU v Ankaře. Tématem akce byly vztahy mezi Evropskou unií a Tureckem v kontextu zhoršování úrovně demokracie a situace v oblasti právního státu v Turecku, problematiky dohody o prevenci nelegální migrace či konfliktu o zásoby zemního plynu ve východním Středomoří.
Poslední setkání před koncem roku se zaměřilo na aktivity agentury UN Women (United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women), která vznikla v roce 2010 s cílem stát se centrálním aktérem v boji za prosazování globálních cílů OSN v prosazování genderové rovnosti, odstranění diskriminace žen a dívek a posílení postavení žen ve společnosti. Hlavní vystupující byla Sue Nguyen, která má zkušenosti z působení jako programová manažerka UN Women ve Vietnamu. Debata se věnovala konkrétním způsobům dosahování těchto cílů, úspěchům, kterých se daří dosahovat, i přetrvávajícím výzvám, jimž při své činnosti UN Women čelí.