Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

U příležitosti Mezinárodního dne žen si Vás Britské velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví Kanady v České republice a Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) dovolují srdečně pozvat na online veřejnou diskusi na téma Ženy jako zprostředkovatelky změn v klimatické krizi a energetické tranzici.

 

 

V oboru klimatologie mají vědci a vědkyně jasno – do roku 2050 se musíme stát klimaticky neutrální, abychom předešli devastujícím a trvalým dopadům klimatických změn. Klimatická konference Spojených národů (COP26), která se uskuteční letos v listopadu ve skotském Glasgow, představuje další příležitost poukázat na nutnost a způsoby k cestě za klimaticky neutrální ekonomikou. Současně přináší možnost demonstrovat sílu mezinárodní spolupráce v řešení jedné z nejpalčivějších globálních výzev. Spolu s nimi vyvstává mnoho otázek, na něž je třeba nechat odpovědět relevantní aktéry; tedy státy, ale také jedince; tedy muže a ženy. Genderově inkluzivní přístup v plánování, implementaci, ale také monitoringu a hodnocení adaptačních a zmírňujících opatření, je nezbytný pro vytvoření nejlepších možných řešení probíhající klimatické krize. Historicky vzato, mnoho technologických inovací bylo tvořeno muži, nebo spíše pro muže. To stále zůstává běžnou realitou v (a nejen) různých oblastech rozvojových zemí, které jsou zároveň klimatickými změnami zasahovány nejvíce. Na základě studie Rozvojového programu OSN z ledna tohoto roku můžeme ve zkratce říci, že ženy se v energetickém průmyslu spíše zaměřují na behaviorální změny, zatímco muži upřednostňují technologická řešení, jako například hledání nízkoemisních zdrojů energie. Měli bychom si tedy klást následující otázky: Není v zájmu všech zahrnout různé perspektivy do plánování změn klimatických politik? A jak zahrnout do diskuse o nízkouhlíkových domácnostech obzvláště ženy, které v péči o domácnost stále nad muži převažují? Jak je možné, že ženy mají obecně menší uhlíkovou stopu? Můžeme říci, že klimatická změna je sám o sobě genderovaný fenomén? Pojďme hledat odpovědi na tyto otázky se třemi etablovanými ženami z odlišných prostředí.

V diskusi promluví Lucy Hughes (zástupkyně velvyslance na Britském velvyslanectví v Praze), Kim Cowan (radní na oddělení pro politické a ekonomické vztahy a veřejnou diplomacii na Velvyslanectví Kanady v České republice), a Pavla Vidanová (radní na oddělení politiky a strategie Ministerstva životního prostředí České republiky). Moderace se ujme Romana Březovská (analytička Výzkumného centra AMO). Akce proběhne v anglickém jazyce bez tlumočení. Těšíme se na Vaši účast.

 

 

 

 

DATUM A ČAS

8.3.2021 v 16 hodin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MÍSTO

Facebooková stránka události

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POŘADATEL
AMO
PARTNEŘI
British Embassy of Prague, Embassy of Canada to Czech Republic
PRACOVNÍ JAZYK
Angličtina
LÍBILA SE VÁM AKCE? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: