Volné šíření informací na internetu je úzce spjato se základní lidskou svobodou projevu. Stává se tak účinným nástrojem aktivní občanské společnosti při naplňování svých práv, jako například práva na pokojné shromažďování a sdružování. Dalo by se tedy velmi zjednodušeně říci, že je dnes nezbytné pro demokratické fungování státu. Naproti tomu však stojí snahy řady států cenzurovat obsah internetu, což jasně dokládá zájem těchto vlád omezit přístup a šíření informací mezi obyvatelstvem.
Existuje však také stinná stránka volného šíření informací, kterou představuje šíření etnické, rasové či náboženské nenávisti nebo aktivity teroristů. Zde panuje relativně široký konsensus o škodlivosti a nutnosti šíření těchto informací přiměřeně omezit. Země tak stojí ve střetu svobody projevu, práva na soukromí a zajištění národní bezpečnosti.
Je otázkou, jak se delegáti Rady pro lidská práva postaví k této komplexní problematice, která se v celosvětovém měřítku dotýká hned několika základních lidských práv a svobod i povinnosti státu zajistit bezpečí vlastního obyvatelstva.