Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

Infodemic and Societal Resilience in the Czech Republic, Slovakia, and Poland

Pavel Havlíček Pavel Havlíček / Ed. 21. 6. 2023
Infodemic and Societal Resilience in the Czech Republic, Slovakia, and Poland
foto JOHN ROEPKE; ZDROJ: FLICKR.COM

Dezinformace se neobjevily až s nástupem internetu a sociálních sítí, ale právě ty z tohoto problému učinily jednu z nejkritičtějších výzev naší doby. Díky technologickému pokroku se dezinformace podobně jako virus rychle šíří do všech koutů světa, kde různými způsoby mutují a objevují se v nových a ještě odolnějších formách. Bez protilátek se postupně změní v celospolečenskou nákazu. V kombinaci se skutečnou pandemií, která s sebou přináší stále nové vlny neověřených, polopravdivých nebo dokonce lživých informací, pak vzniká infodemie, která s sebou nese hrozbu pro fyzické i informační zdraví společnosti. Naštěstí máme po letech výzkumů k dispozici několik nástrojů, jak proti infodemii bojovat.

Studie „Infodemie a společenská odolnost v České republice, na Slovensku a v Polsku,“ která je výsledkem společné práce AMO, slovenského Adapt Institute a polského EAST Center, se zaměřuje na stále aktuální problém infodemie a strategie, jak jí čelit, a zároveň zvýšit společenskou odolnost v České republice, na Slovensku a v Polsku. Nabízí přehled aktérů zapojených do šíření dezinformací v těchto třech zemích, nástrojů a kanálů, které používají, a způsobů, jakými se jejich taktika vyvíjela během pandemie Covid-19 a později po vypuknutí války na Ukrajině. Kromě toho studie obsahuje i soubor nástrojů pro boj s neustálými vlnami dezinformací a budování společenské odolnosti vůči této všudypřítomné hrozbě.

Kromě Pavla Havlíčka s Nikoletou Nemečkayovou (AMO) se na publikaci autorsky podíleli také Andrei Yeliseyeu a Veronica Laputska (EAST Center) a Peter Dubóczi s Michaelou Ružičkovou (Adapt Institute).

Studie je součástí projektu „Posilování odolnosti české, slovenské a polské společnosti před volbami do Evropského parlamentu 2024“, který vznikl s podporou EU. Více informací o projektu naleznete na jeho webových stránkách.

Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska však představují názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Evropské komise. Evropská unie ani Evropská komise za ně nemohou nést odpovědnost.

POLICY PAPER Ke stažení

Infodemic and Societal Resilience in the Czech Republic, Slovakia, and Poland
Pavel Havlíček, Nikoleta Nemečkayová Stáhnout
Tagy
Tagy
Polsko 925
Slovensko 233
factchecking 87
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: