Ruská propaganda našla úrodnou půdu v Srbsku. Srbové platí za to, že Kreml zneužívá jejich televizi

Srbsko je mimořádně úrodnou půdou pro ruskou propagandu: nejenže ji úspěšně šíří, ale samo ji násobí. Hlavní práci přitom neodvádí Kreml, ale sama srbská média. Srbští občané tak platí za to, že i jejich veřejnoprávní televizi zneužívá cizí stát. Jasně to vyplývá ze zmapování vlivu od 24. února 2022 – dne, kdy na Ukrajinu znovu vtrhly ruské tanky.
Článek, který právě začínáte číst, je výsledkem analýzy srbského mediálního prostoru v období od 24. února 2022 do podzimu 2024. Ta mapovala působení zahraniční propagandy v srbských médiích.
A její největší vliv odhalila na těchto polích:
ruská válka proti Ukrajině;
dezinformace o protivládních protestech v Srbsku a jejich účastnících;
skrytá agenda srbského bulvárního tisku (usnadněná chronickým nedostatkem mediálního pluralismu v Srbsku);
štvavé kampaně cílené na novináře.
Přičemž pod tím vším stojí jasný podpis: Rusko.
Článek Tamary Bajčić původně vyšel za podpory projektu Posílení kapacit srbských investigativních novinářů v mapování zahraničních vlivů na srbském portálu Demostat. V češtině článek publikoval Deník N, pro který ho přeložila a editovala Magdalena Slezáková.