Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přijímáme přihlášky do vzdělávacího programu Aklimatizace do 14. prosince!

The Czech–Polish positions on the Eastern Partnership: In search of new synergies

Pavel Havlíček Pavel Havlíček / Ed. 15. 12. 2021
The Czech–Polish positions on the Eastern Partnership: In search of new synergies
foto KRZYSZTOF KOWALIK/UNSPLASH

Evropská politika Východního partnerství dnes čelí celé řadě problémů, zejména pokud jde o její udržení jako rozumné a dostatečně ambiciózní cesty k přiblížení zemí východní Evropy a jižního Kavkazu k EU. Právě ta má přitom pomoci šestici zemí regionu východní Evropy posílit jejich suverenitu a územní celistvost, které jsou dlouhodobě zpochybňovány ze strany Ruské federace. Region zůstává bodem soupeření mezi EU a Ruskem a potýká se s mnoha vážnými sociálními, ekonomickými a politickými problémy. To by však nemělo odvádět pozornost EU od posilování spolupráce se zainteresovanými partnery ve východní Evropě a na jižním Kavkaze.

Některé členské státy EU, včetně Polska, Česka, Litvy, Rumunska a Švédska, se na základě svých vyšších ambicí angažovanosti v regionu a do určité míry rovněž frustrace z nedostatku evropské společné politické vůle rozhodly dobrovolně zvýšit své úsilí o užší spolupráci se svými východními sousedy, a to i formou regionálních a dalších ad hoc formátů spolupráce. Nejvýraznější mezi nimi jsou V4+, Lublinský trojúhelník, Bukurešťská devítka a Centrální pětka (Central Five).

Vzájemná spolupráce – především mezi Českem a Polskem jako dvěma významnými regionálními hráči – by měla být založena na otázkách společného zájmu a sdíleného vnímání výzev, zejména těch plynoucích z Ruska. To je případ otázek historické paměti i situace v širším východním sousedství, pro které Polsko a Česko do značné míry sdílejí společnou vizi založenou na myšlence užší euroatlantické integrace regionu do západního společenství založeného na pravidlech. Aby však spolupráce byla vůbec možná a úspěšná, mělo by být nalezení řešení bilaterálních problémů a sblížení obou zemí považováno českou a polskou vládou za klíčovou prioritu.

Policy paper na téma česko-polských synergií ve východní Evropě se zabývá vývojem v regionu východní Evropy a rolí, kterou hraje EU, zejména Česko a Polsko. Dále následuje kritická analýza působení třetích stran, včetně Ruska, Číny a Turecka, ale také reakce Polska i Česka na ně. Pátá část je věnována návrhům příležitostí a budoucích synergií v česko-polské východní politice. Závěrečná část pak shrnuje společné rysy a prostor pro efektivnější spolupráci a synergie.

Autoři publikace jsou Adam Balcer a Pavel Havlíček.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3469
Evropská unie 2233
Polsko 930
Visegrádská skupina 541
Česká republika 2820
česká evropská politika 804
česká zahraniční politika 1304
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: