Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

Jak na současné ruské historické narativy: zkušenosti z Česka a Polska

Pavel Havlíček Pavel Havlíček / Ed. 16. 5. 2022
Jak na současné ruské historické narativy: zkušenosti z Česka a Polska

Jednou z výzev, které ve vztahu k Rusku čelí Evropa, je zneužívání a politizace historických témat k šíření propagandy, vlivu a vyvolávání konfliktů, což nedávno pocítila i Česká republika. K těmto účelům slouží především mýtus velké vlastenecké války a obecně historie druhé světové války a Sovětského svazu.

Podobné zkušenosti s Ruskem mají i další státy střední a východní Evropy, jako jsou Polsko, Slovensko, Pobaltí či Ukrajina. Již mnohokrát se přitom ukázalo, že ruské zneužívání historických témat je bezpečnostní hrozbou s destabilizačním potenciálem. Ten se projevil například během nepokojů v Tallinnu v roce 2007 či nelegální anexe Krymu v roce 2014. Kvůli tomu je nezbytné soustavné posilování odolnosti společnosti vůči těmto hrozbám.

Velké zkušenosti s prací s historickými tématy má sousední Polsko, ve kterém je takzvaná historická politika standardní součástí politiky. Proto může Polsko sloužit jako inspirace, jak na nejvyšší úrovni reagovat na ruskou rétoriku či nahradit nefunkční česko-ruské platformy. Zároveň ale samo často politizuje a zneužívá historická témata, což vyvolává rozsáhlé bilaterální konflikty například s Ukrajinou.

Policy paper analyzuje, jak Česko a Polsko pracují s historickými tématy, zkušenosti obou zemí s Ruskem a ruský přístup k historii. V závěru přináší doporučení, jak těmto hrozbám čelit, kde existuje prostor pro vzájemnou spolupráci a čeho se naopak vyvarovat.

POLICY PAPER Ke stažení

Jak na současné ruské historické narativy: zkušenosti z Česka a Polska
Pavel Havlíček, Michal Lebduška Stáhnout
Tagy
Tagy
Evropa 3456
Polsko 925
Rusko 1449
digitální agenda 95
factchecking 87
lidská práva 499
propaganda 323
Česká republika 2796
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: