Projekt (Ne)bezpečně v síti probíhá ve spolupráci se slovenskými kolegy z nevládních organizací digiQ a CeNef.
V lednu 2020 jsme si v rámci třídenního nadnárodního setkání v Bratislavě vytyčili nadcházející priority:
- Dokončit metodickou příručku sloužící lektorům a pedagogům pracující s mládeží. Publikace zahrnuje teoretickou část zaměřenou na kritické myšlení, mediální gramotnost a bezpečné chování na internetu a praktickou část, která nabídne širokou škálu aktivit na rozvoj zmíněných kompetencí.
- Intenzivně pracovat na vývoji webové aplikace, která bude zábavnou formou rozvíjet (zejména u mládeži):
- kritické myšlení,
- schopnost pracovat s online zdroji,
- a dovednost ověřovat a posuzovat věrohodnost převážně online zdrojů.
- Během jara 2020 testovat publikaci a aplikaci v Česku a na Slovensku v rámci několikadenních školení. Účastníky školení budou tzv. multiplikátoři, kteří poté povedou workshopy se studenty.
- Tyto workshopy, určené zejména pro žáky/studenty ZŠ, SŠ, ale i jakýchkoli jiných vzdělávacích institucích, budou druhou fází testování našich výstupů (tedy publikace a vzdělávací aplikace). Na základě zpětné vazby a potřeb pedagogů i studentů přizpůsobíme příručku a aplikaci, aby co nejlépe sloužily svému účelu.
Projekt (Ne)bezpečně v síti si klade za cíl rozvíjet zmíněné kompetence mediální a digitální gramotnosti prostřednictvím neformálního vzdělávání.
Pokud máte zájem zapojit se do zmíněných školení nebo workshopů – ať už jako vzdělávací instituce nebo jednotlivec – napište nám na: michaela.trnkova@amo.cz.