Worth high–quality EU-wide citizens‘ panels: The upfront case for (climate) change
Občanské panely byly jedním ze tří směrů na Konferenci o budoucnosti Evropy, v rámci kterých mohli občané zemí EU mluvit o svých pohledech na aktuální situaci a sdílet rady a doporučení, jak by měla EU čelit stávajícím i nadcházejícím výzvám.
Dle doporučení, která vyplývají z diskuze panelu zaměřený na životní prostředí, klimatickou změnu a zdraví, se občané spíše kloní k podpoře Zelené dohody (Green Deal) a jejích ambiciózních klimatických opatření. Za předpokladu lepšího designu by ovšem tyto poradní procesy mohly vést k lépe zacíleným doporučením.
Pokud by občanské panely měly být do budoucna využívány jako smysluplný nástroj, je třeba se zaměřit právě na vylepšení designu jejich procesů, aby byly v EU široce využívané participativní postupy popularizované Konferencí o budoucnosti Evropy využity co nejefektivněji. Zkušenosti a získané poznatky z občanských panelů na národní a komunální úrovni ukazují, že lépe funguje diskuze na konkrétní téma rozložená do více sezení. Kvalitu doporučení také zvyšují prezentace expertů na dané téma a celkově intenzivnější interakce s experty. Další faktory, které ovlivňují kvalitu doporučení, je dobré mediální pokrytí, poskytování zpětné vazby k doporučením od zapojených EU institucí, garance zavádění doporučení a organizace panelů zejména na národní a regionální úrovni.
Tato publikace byla realizována v rámci projektu “EU Climate Action Dialogue” spoluprací mezi Association for International Affairs (AMO), Ecologic Institut, Istituto Affari Internazionali (IAI), Stockholm Environment Institute (SEI), WiseEuropa, GlobalFocus, Climate Strategy 2050 Institute (CSI2050) a Gorichka (Горичка).
Tento projekt je součástí European Climate Initiative (EUKI) německého Spolkového ministerstva životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti (BMU).