Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

Uhlí, zaměstnanost a spravedlivá transformace v podmínkách České republiky

Kristina Zindulková Kristina Zindulková / Ed. 30. 7. 2020
Uhlí, zaměstnanost a spravedlivá transformace v podmínkách České republiky
foto PIXABAY

V České republice má těžba uhlí dlouhou tradici. První černé uhlí bylo vytěženo už v 18. století 1 a největší rozkvět byl zaznamenán během 80. let minulého století, kdy se těžilo bezmála 100 milionů tun ročně.

V roce 1990 pracovalo pouze v těžbě uhlí přes 110 tisíc tisíc lidí. Po roce 1989 se nicméně směr obrátil a těžba začala rychle klesat. Dnes se v ČR těží zhruba 44 milionů tun uhlí ročně, které se využívá
zejména k výrobě elektřiny a tepla. Černé uhlí navíc slouží k výrobě koksu využívaného v metalurgii. Uhlí tvoří 36 % hrubé domácí spotřeby energie a téměř polovinu elektroenergetického mixu a jsou na něj navázány pracovní pozice celkem 28 tisíc lidí.

Odklon od uhlí ve prospěch nízkoemisních zdrojů způsobí, že uhelný průmysl (uhelné elektrárny a doly) a na něj navázaná odvětví v ČR přijdou o zhruba 25 tisíc míst, posílení obnovitelných zdrojů by nicméně vytvořilo pracovních míst více, energetická transformace bude mít tedy pozitivní vliv na zaměstnanost. Konkrétní číslo bude záviset na energetickém mixu i na přístupu ČR k odvětví OZE.

V době současné krize je žádoucí podporovat zdroje relativně náročné na zaměstnanost, které mohou vytvářet kvalitní pracovní místa v době recese. OZE vyžadují vysokou zaměstnanost zejména v době instalace, jejich podpora tedy kromě čisté energie vytvoří i pracovní místa. Naopak jaderné zdroje a zemní plyn vytváří pracovních míst relativně málo v porovnání s ostatními zdroji, uvážíme-li objem nutných investic.

Více o současném stavu české energetiky a dopadu na českou ekonomiku vlivem odklonu od uhlí čtěte v podrobném policy paperu Kristiny Zindulkové.

Policy paper byl prezentován veřejnosti v rámci media briefingu v úterý 2. května. Záznam prezentace s titulem Konec uhlí jako cesta k ekonomickému oživení naleznete zde.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3454
Evropská unie 2225
ekonomika 1026
energetika 476
vzdělávání 397
Česká republika 2795
česká evropská politika 804
životní prostředí 334
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: