Uhelné regiony po celém světě se potýkají se strukturálními problémy, které způsobil rozmach a pád jednoho odvětví a na něj úzce zaměřené ekonomiky. V Česku před námi dnes stojí výzva, jak zajistit spravedlivý odklon od uhlí.
Řada regionů po celém světě už takovým procesem prošla nebo prochází, a nebylo by moudré se z jejich úspěchů a chyb nepoučit. V tomto textu se vydáváme do Řecka, Španělska, Německa, Finska a dalších zemí, kde se podle nás daří úspěšně čelit konkrétním výzvám energetické, ekonomické a společenské transformace.
Ve vybraných příkladech nacházíme čtyři hlavní sdělení:
1) základem pro řešení spravedlivé transformace jsou odvážné cíle a plynulá organizace, kde spolu komunikují místní obyvatelé, regionální správy a vláda;
2) na prvním místě je zajistit finanční podporu a pomoc při změně zaměstnání pro bývalé zaměstnance uhelného sektoru a navázaných odvětví;
3) obnova ekonomiky by měla být založená především na nápadech a projektech místních lidí;
4) je nutné brát v potaz nejen ekonomickou, ale i společenskou obnovu uhelných regionů.
Autorkami briefing paperu jsou Kristina Zindulková (AMO) a Adéla Syslová (AMO). Odborná konzultantka byla Zuzana Vondrová (CDE). Publikace byla realizována díky Centru pro dopravu a energetiku (CDE) – nevládní neziskové organizace, která se dlouhodobě zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí, a to zejména v souvislosti s ochranou klimatu a snižováním emisí skleníkových plynů. Je k dispozici online přes tento odkaz na stránkách cde-org.cz.