Rozumná energetická transformace v podmínkách České republiky z perspektivy roku 2030
Výroba energií má nejvyšší podíl (41,5 %) na celkových emisích skleníkových plynů v České republice. Hlavními nástroji snížení emisí v sektoru energetiky jsou přechod na obnovitelné zdroje energie (OZE) a energetické úspory. Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu (NKEP) počítá s cílem dosáhnout do roku 2030 podílu obnovitelných zdrojů energie ve výši 22 % na celkové konečné spotřebě energie. Uvažovaný podíl, který je o 10 % nižší než cílový průměr EU (32 %), zapadá do dlouhodobé vládní rétoriky, že pro přechod k obnovitelným zdrojům nemá Česká republika podmínky.
Na druhou stranu, starostové, aktivisté, investoři, dodavatelé, někteří politici a podle průzkumů i širší veřejnost vidí v obnovitelných zdrojích energie veliký potenciál, jehož využití vláda úmyslně brání.
Cílem tohoto policy paperu je najít průnik mezi oběma skupinami argumentů a doporučit takovou podobu energetické transformace, která bude brát stejný ohled na environmentální dopady energetiky na české přírodní podmínky a technologické limity, jakož i na veřejné rozpočty. Používá přitom nejnovější dostupné analýzy a odkazuje na zkušenosti ze zahraničí.