The Czech and EU Approach to Ukraine’s Reconstruction: Struggling with Sustainability
Více než dva roky po plnohodnotné invazi stále působí Rusko na Ukrajině každý den nové škody. Kvůli krátkodobým naléhavým potřebám a velkým vojenským výdajům zůstává poválečná obnova v agendě ukrajinské vlády do značné míry upozaděna. Pro zajišťování financování udržitelné obnovy je proto zcela zásadní role západních partnerů.
Stejně jako v předchozích letech je i nadále zřejmé, že pro budoucí rozvoj a modernizaci Ukrajiny je nezbytná její zelená a udržitelná obnova. V tomto procesu může Ukrajině významně pomoc zahájení přístupových jednání s Evropskou unií.
Autoři se zabývají přístupem Ukrajiny, EU a Česka k zelené obnově, konkrétními iniciativami, ale i přetrvávajícími výzvami. Jako příklady dobré praxe identifikují Polsko a Německo a jako klíčový nástroj pro proces obnovy nedávnou schválený Nástroj pro Ukrajinu.
Česko sice poskytuje jen omezené vlastní zdroje a zelené obnově věnuje menší pozornost, ale i nadále zůstává významným podporovatelem Ukrajiny a je silné především v hledání mezinárodní podpory pro vlastní iniciativy.