Financování opatření v oblasti klimatu je nezbytnou podmínkou dosažení Cílů udržitelného rozvoje a Pařížské dohody, včetně cíle omezit globální oteplování pod 2 °C oproti předindustriální úrovni a zároveň přesměrovat globální finanční toky a investice na nízkoemisní a udržitelný rozvoj.
Klimatické finance, jimž se věnuje tento paper, byly jedním z klíčových témat diskutovaných na prosincové konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (COP25) v Madridu. Toto téma se ale přes svoji závažnost dosud téměř nepromítá do strategických dokumentů ČR a chybí i v politických debatách.
Vzhledem k naléhavosti situace je českou povinností ukázat větší ambice a odhodlání mobilizovat a dlouhodobě poskytovat adekvátní finanční prostředky v rámci mezinárodní rozvojové spolupráce na opatření v oblasti klimatu. Je potřeba aby vláda ČR vypracovala plán postupného navyšování klimatických financí, toto téma zapracovala do strategických dokumentů včetně Strategie zahraniční rozvojové spolupráce ČR a zároveň vytvářela příznivé prostředí pro mobilizaci klimatických financí ze soukromého sektoru.