Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

Factsheet: Energetická nerovnováha Země (Earth Energy Imbalance, EEI)

Tomáš Jungwirth Březovský Tomáš Jungwirth Březovský / Ed. 22. 3. 2023
Factsheet: Energetická nerovnováha Země (Earth Energy Imbalance, EEI)

Míra a rychlost planetárního oteplování (či ochlazování) přímo závisí na míře energetické nerovnováhy Země.

Energetická nerovnováha planety Země představuje rozdíl mezi úhrnem slunečního záření pohlceného Zemí a infračerveným zářením emitovaným planetou zpět do vesmíru. Stále se zvyšující koncentrace skleníkových plynů v atmosféře je hlavní příčinou vzniku antropogenní energetické nerovnováhy, neboť snižuje objem tepelného záření emitovaného Zemí zpět do kosmu a vede k akumulaci přebytečné energie.

Proč je EEI zásadní proměnnou

→ V běžné společenské diskuzi o změně klimatu se velmi upínáme na atmosférickou teplotu (viz pozorované oteplení o cca. 1,2 °C oproti předindustriální éře a cíle Pařížské dohody udržet oteplení do 1,5 °C, resp. 2 °C).
→ EEI nám připomíná, že atmosféra zachytává pouze zlomek z celkového přebytečného tepla na Zemi. V dlouhodobém horizontu jsou mnohem významnějším a spolehlivějším indikátorem globálního oteplení světové oceány, které pohlcují naprostou většinu přebytečného tepla na Zemi.
→ V okamžiku, kdy se (ať už díky politické snaze, nebo v důsledku socio-ekonomických krizí) podaří snížit objem vypouštěných antropogenních skleníkových plynů na pomyslnou nulu, lze v horizontu jednoho desetiletí očekávat stabilizaci atmosférické teplo.
→ Řada dalších projevů energetické nerovnováhy však bude kvůli již uloženému přebytečnému teplu v zemském systému pokračovat ještě po mnoho dalších staletí, například zvyšování hladiny světového oceánu a tání velkých ledovcových štítů.

Celý factsheet ke stažení níže:

 

 

 

 

 

KE STAŽENÍ

Tagy
Tagy
Evropa 3456
energetika 477
životní prostředí 335
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: