Řešení největší výzvy Evropské unie pro následující desetiletí - dosažení uhlíkové neutrality - je závislé na dostatku surovin a technologií z Číny. Závislost na této velmoci představuje riziko.
Ve stínu ruské agrese na Ukrajině se státy Evropské unie pokoušejí definitivně ukončit svou závislost na ruských fosilních palivech a zrychlit svůj přechod k dekarbonizované energetice. Současně však zjišťují, že dodávky technologií nutných pro energetickou tranzici závisí na další velmoci. Čína úspěšně zaujala přední místo v celém výrobním cyklu obnovitelných zdrojů energie. Od těžby kritických surovin, přes jejich zpracování až po finální výrobu jednotlivých zařízení hraje Čína světově nejvýznamnější roli.
Evropská unie se snaží rizikům spojeným s vysokou závislostí na čínských technologiích předcházet a navyšovat nezávislost na importu surovin i technologií. Aby to bylo možné, potřebuje k tomu aktivní spolupráci jednotlivých členských států včetně Česka.
Jak dosáhla Čína své dominance na poli technologií obnovitelných zdrojů energie? Jak významná je její pozice? Jaké hrozby plynou z naší závislosti na Číně a jak jsou reálné? Co dělá EU, aby situaci zlepšila a jak je na tom Česko?
Odpovědi přináší factsheet, který vznikl ve spolupráci Klimatýmu a týmu čínských projektů AMO.