Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

Budoucnost evropského energetického trhu: Shrnutí a doporučení kulatého stolu Národního konventu o EU

Jan Svoboda Jan Svoboda / Ed. 4. 5. 2022
Budoucnost evropského energetického trhu: Shrnutí a doporučení kulatého stolu Národního konventu o EU
foto KARSTEN WÜRTH/UNSPLASH

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Budoucnost evropského energetického trhu. Zúčastnili se jí zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky. Odborným garantem kulatého stolu byla Asociace pro mezinárodní otázky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následujících 5 doporučení:

1. V krátkodobém horizontu by mělo být prioritou zajistit dodávky plynu pro domácnosti, kritickou infrastrukturu a průmysl během nadcházející zimy.

2. V dlouhodobém horizontu se ruská invaze na Ukrajinu může stát spouštěčem systémové proměny energetiky EU a energetiky ČR. Kladen by měl být důraz na masivní rozvoj obnovitelných zdrojů energie, prioritizaci úspor energií a renovací, či řízení poptávky a energetický management. Předpokladem úspěchu je dotažení očekávaných legislativních změn (nový energetický zákon) a aktualizace koncepčních strategických dokumentů (SEK, NKEP).

3. Zelená dohoda pro Evropu poskytuje právní, politický i investiční rámec pro realizaci této transformace, a je proto třeba tuto agendu průběžně podporovat a plně využít.

4. Nadcházející české předsednictví Rady EU bude hrát aktivní úlohu ve vyjednávání legislativního balíčku Fit for 55 i návazných iniciativ; je nezbytné, aby se česká vláda této úlohy zhostila proaktivně a s vůlí hledat skutečně celoevropská řešení.

5. Při úvahách o budoucnosti české energetiky nelze dále opomíjet sociální aspekty. Úspěšný odklon od dovozu fosilních paliv z Ruska předpokládá kompenzaci zvýšených nákladů ohroženým domácnostem a zároveň dostupnost dostatečné investiční podpory pro projekty energetických úspor či výměny zdrojů tepla na úrovni domácností.

BRIEFING PAPER Ke stažení

Budoucnost evropského energetického trhu: Shrnutí a doporučení kulatého stolu Národního konventu o EU
Jan Svoboda, Tomáš Jungwirth Březovský, Oldřich Sklenář Stáhnout
Tagy
Tagy
Evropská unie 2225
ekonomika 1026
energetika 476
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: