Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

Budoucnost evropského energetického trhu

Jan Svoboda Jan Svoboda / Ed. 30. 5. 2022
Budoucnost evropského energetického trhu
Zdroj: Unsplash, Autor: Arteum.ro

Kulatý stůl Národní­ho konventu o Evropské unii na téma Budoucnost evropského energetického trhu se uskutečnil 8. dubna 2022. O tématu diskutovali zástupci státní­ správy, vzdělávacího sektoru, podnikatelské sféry, sociální­ partneři a další­ hosté. Asociace pro mezinárodní otázky byla odborným garantem tohoto kulatého stolu.

Energetická krize, vysoké ceny energií a s nimi spojené negativní sociální dopady vedly k zahájení úvah nad budoucností vnitřního trhu s elektřinou a zemním plynem a jeho schopností dlouhodobě a za přijatelných nákladů zajistit potřeby evropských domácností a firem. Invaze Ruska na Ukrajinu dala již probíhajícím diskuzím novou dynamiku. Do popředí se dostává otázka energetické bezpečnosti, chápané stále silněji jako nezávislost na dodávkách fosilních paliv z potenciálně nestabilních či přímo nepřátelských zemí a regionů.

V reakci na eskalaci situace na energetických trzích vydala Evropská komise sdělení REPowerEU, které cílí na snížení závislosti na ruském plynu o dvě třetiny do konce letošního roku a dosažení plné nezávislosti EU na dovozu fosilních paliv z Ruska do roku 2030. Lídři EU se k tomuto cíli zavázali v deklaraci z Versailles z 10. a 11. března 2022. Podle výkonného místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse by měly být řešeními do budoucna dovoz zkapalněného plynu, rychlý růst obnovitelných energií a snížení energetické náročnosti budov. Současná krize zároveň vybízí k zefektivnění vnitřního trhu s energiemi. V této souvislosti se hovoří mimo jiné o zajištění naplnění plynových zásobníků, navýšení kapacity interkonektorů, rozšiřování a digitalizaci přenosové a distribuční soustavy, elektrifikaci v dopravě a v průmyslu nebo o možnosti společného unijního nákupu a skladování energetických komodit včetně zemního plynu.

Hlavní­mi diskuzní­mi okruhy kulatého stolu byly:

  1. Jak může Evropa ze současné krize učinit příležitost k řešení slabin fungování evropského energetického trhu?
  2. Které nástroje by měly členské státy a unijní instituce využít ke zvýšení energetické bezpečnosti a nezávislosti na třetích zemích?
  3. Ve světle událostí posledních týdnů, jakou roli v zajištění evropské energetické bezpečnosti může sehrát Zelená dohoda pro Evropu?
  4. Které priority by Česko mělo v souvislosti s evropským energetickým trhem prosazovat?

Kompletní podkladový materiál ke kulatému stolu najdete na tomto odkaze a na odkaze níže:

 

BRIEFING PAPER Ke stažení

Budoucnost evropského energetického trhu
Jan Svoboda, Tomáš Jungwirth Březovský, Vít Dostál Stáhnout
Tagy
Tagy
Evropa 3454
energetika 476
Česká republika 2795
životní prostředí 334
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: