Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Ohlédnutí za projektem „Zkvalitnění přípravy mladých novinářů na Ukrajině“

Zdenka Vágnerová Zdenka Vágnerová / Ed. 25. 8. 2024
Ohlédnutí za projektem „Zkvalitnění přípravy mladých novinářů na Ukrajině“

Asociace pro mezinárodní otázky v letech 2022 – 2023 realizovala projekt „Zkvalitnění přípravy mladých novinářů na Ukrajině“, který byl v důsledku ruské války na Ukrajině modifikován, tak aby byl obsahově relevantní a zároveň realizovatelný v aktuálních podmínkách.

Cílem projektu bylo zlepšení přípravy budoucích ukrajinských regionálních novinářů prostřednictvím jejich dalšího vzdělávání a zvýšením kapacit přednášejících fakult žurnalistiky, zejména v oblasti nových médií, práce s primárními daty a jejich využití v žurnalistické praxi a roli médií v době války.

V letech 2022 – 2023 se uskutečnily čtyři intenzivní kurzy pro přednášející ukrajinských žurnalistických fakult, které byly zaměřené na specifika práce žurnalistů v době války, které byly připraveny ve spolupráci s ukrajinskými partnery Lviv Group NGO (Nashi groshi Lviv) a Data Journalism Agency (Texty.org. ua).

40 ukrajinských přednášejících se zúčastnilo studijních cest do České republiky, kde se seznámili s fungováním významných českých a mezinárodních médiích, i regionální žurnalistikou. Ve spolupráci s Katedrou mediálních studií a žurnalistiky MU pak získali nové impulsy pro zkvalitnění výuky studentů. Významnou součástí projektu byla i možnost networkingu a sdílení aktuálních zkušeností a poznatků mezi účastníky projektu.

Více než 1200 studentů se pak zúčastnilo 63 seminářů, které byly realizovány ukrajinskými přednášejícími na základě informací získaných v rámci seminářů a studijních cest a online kurzů “Válka
na Ukrajině v mapách” a „Odpovědná a kvalitní žurnalistika“, seminářů k tématu válečné žurnalistiky s předními ukrajinskými experty i participovat na prezenčním tréninku zaměřeném na datovou žurnalistiku.

K cílům projektu patřilo i posílení povědomí o hybridních hrozbách v kontextu války na Ukrajině.

V rámci projektu se pro české studenty a experty uskutečnilo 8 prezentací ukrajinských expertů na Karlově a Masarykově univerzitě, během nichž se účastníci seznámili s různými aspekty ruské války na Ukrajině.

Vzhledem k omezení fungování univerzit a nutnosti opustit své domovy byli finančně podpořeni čtyři aktivní účastníci projektu, kteří se ocitli v tíživé situaci a 5 univerzit bylo podpořeno nákupem
potřebného technického vybavení.

Účastníci projektu oceňovali nejen kvalitu a využitelnost získaných poznatků v praxi, ale i podpůrný a motivační rozměr projektu.

Tagy
Tagy
Ukrajina 1153
mediální výchova 102
vzdělávání 400
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: