Úsilí: 3
Výsledky: 3
Normativní aspekt: 3-
Výsledná známka: 3
V roce 2016 se politická reprezentace USA kvůli prezidentským volbám více orientovala na domácí dění. Navzdory tomu prošly vzájemné česko-americké vztahy několika roztržkami. Americká strana negativně reagovala zejména na české rozhodnutí nevydat zadrženého Libanonce Alího Fajáda do USA a na nevybíravá vyjádření Hradu určená velvyslanci Spojených států v ČR. Kvalitu partnerství ovlivnil i vstřícný postoj prezidenta Miloše Zemana k Rusku a příklon Česka k Číně. Přesto se podařilo posílit spolupráci v klíčových oblastech, jako je obrana, kybernetická bezpečnost nebo věda a výzkum. Několika úspěchy se ČR může pochlubit i na poli ekonomické diplomacie.
Vzájemné česko-americké vztahy na politické úrovni utrpěly kvůli nevydání zadrženého Libanonce Fajáda do USA. Česko jej navrátilo do Libanonu, přestože o jeho osobu měly velký zájem americké tajné služby. České republice kazil reputaci také prezident Zeman, který několikrát slovně zaútočil na velvyslance Andrewa Schapira a již během předvolební kampaně se hlasitě stavěl na stranu Donalda Trumpa. K silnému spojenectví s USA nepřispělo ani rostoucí tíhnutí české zahraniční politiky k Číně. Té se ze strany Hradu a vládních politiků dostávalo výrazně více pozornosti než Spojeným státům, a to navzdory politickému významu partnerství s USA a platnému znění Koncepce zahraniční politiky ČR.
Politické přešlapy ale neovlivnily pokrok v obchodních vztazích. Podařilo se dohodnout více než miliardovou investici společnosti General Electrics, která v ČR hodlá vybudovat továrnu na vývoj, testování a výrobu leteckých motorů. Byly navýšeny finanční prostředky na filmové pobídky a změněna pravidla jejich čerpání, která nyní čekají na schválení Ministerstvem kultury.
V loňském roce byla zahájena celá řada výzkumných a vědeckých projektů, které potvrzují trend rostoucího významu spolupráce ve vědě a výzkumu. V této souvislosti se uskutečnily cesty dvou delegací do USA, vedené vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem. Zejména jeho cesta na Floridu byla jednoznačným vyjádřením snahy ČR o rozšíření styků s univerzitami v zámoří.
Pokračovala také spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti. V roce 2016 proběhla řada společných vojenských cvičení, většinou pod hlavičkou NATO, případně v rámci kontaktů mezi Armádou ČR a národními gardami Nebrasky a Texasu. Důležitým tématem byla i obrana proti kybernetickým hrozbám, která se stále více dostává do popředí českého zájmu a ústřední roli bude zřejmě hrát i v následujících letech. Byla také uzavřena dohoda o spolupráci mezi Národním bezpečnostním úřadem a americkou společností CISCO.