Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přijímáme přihlášky do vzdělávacího programu Aklimatizace do 14. prosince!

Polsko

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 25. 5. 2017

Úsilí:                            2

Výsledky:                    2+

Normativní aspekt:    3+

Výsledná známka:    2

 

Česká strana se zaměřovala zejména na palčivé bilaterální otázky; k pokroku došlo především v tématu infrastrukturního propojení a nastartování dialogu o důležitých aspektech ochrany životního prostředí. Naopak k podkopání vzájemné důvěry došlo v důsledku zpomalení přípravy výstavby plynovodu Stork 2. Dobrá spolupráce pokračovala v řadě sektorových multilaterálních agend, a to zejména při přípravě summitu NATO. Rozdílné pohledy na budoucnost EU se prozatím projevily pouze v rétorické rovině. V přímých jednáních s polskými partnery se však ČR proti jejich záměrům jednoznačně nevymezila a zdráhala se jednat i o otázce právního státu v Polsku.

Tematické šíři česko-polských vztahů odpovídala vzájemná intenzivní komunikace. Společné jednání vlád proběhlo chvályhodně již necelý půlrok po jmenování nového polského kabinetu. Mezi bilaterálními tématy dominoval rozvoj infrastruktury a ochrana životního prostředí. Dále rezonovaly multilaterální otázky jako reflexe fungování EU, summit NATO nebo rozvoj středoevropské spolupráce. Pro vývoj vzájemných vztahů bylo podstatné také oddálení českého a polského stanoviska ohledně budoucnosti EU a spor mezi evropskými institucemi a polskou vládou ohledně dodržování zásad právního státu.

V multilaterální rovině bylo podstatné sblížení pozic před summitem NATO. Česko podpořilo trvalou vojenskou přítomnost NATO v zemích východního křídla Aliance. Do konce roku se však nezavázalo k účasti v některém z plánovaných mnohonárodnostních praporů.

S nástupem nové vlády Práva a spravedlnosti došlo v Polsku ke změně evropské politiky a s ní také k vzájemnému odcizení v otázkách budoucího fungování EU. Ke snížení atraktivity Polska jako partnera přispěl tamní domácí vývoj, a zejména snaha vlády podřídit si nezávislé veřejné instituce. Čeští představitelé ale na žádném z mnoha bilaterálních jednáních nezdůraznili možné negativní dopady na pevnost vzájemného strategického vztahu a rozvoj spolupráce v EU. Takové vystupování je problematické, protože bez jasného vyjádření odlišného pohledu může mít pozdější náhlý názorový odklon (například v otázce sporu Varšavy s Evropskou komisí) nepříznivý dopad i na česko-polské partnerství.

Významná část bilaterálních jednání se věnovala ochraně životního prostředí, na kterém má zájem zejména Česká republika. Hlavní problém představuje plánovaný rozvoj dolu v polském Turówě, který může ohrozit množství a kvalitu podzemních vod na Frýdlantsku a Hrádecku. České straně se k této otázce podařilo prosadit vytvoření pracovní skupiny a téma se zavčas posunulo na nejvyšší politickou úroveň. Druhou projednávanou problematikou byla ochrana ovzduší ve Slezsku. Česko však nepřesvědčilo partnery k zahájení programů na místní úrovni, které by například formou kotlíkových dotací pomohly situaci řešit.

K posunům došlo v oblasti infrastrukturního propojení. Byl potvrzen společný postup v případě vybudování dálničního spojení mezi Hradcem Králové a Vratislaví i vnitrozemské vodní cesty, což je vzhledem k nejasné rentabilitě projektu předčasné. Naopak vzájemnou nedůvěru vyvolalo zpomalení přípravy na propojení plynovodem Stork 2 a problémy s jeho financováním. Aktivita české diplomacie ale pomohla vyřešit červnovou krizovou situaci, která souvisela se zprávami o výrazném zpoždění nebo zrušení výstavby, a v září premiéři obou zemí podepsali deklaraci vyjadřující politickou podporu projektu.

Tagy
Tagy
Polsko 930
Česká republika 2820
česká zahraniční politika 1304
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: