Politici řeší, kolik nás bude stát unijní předsednictví, ale co bychom při něm mohli prosadit, je nezajímá
Úřad vlády vyhlásil veřejnou konzultaci k prioritám předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, kterého se naše země ujme ve druhé polovině roku 2022.
Snahu otevřít debatu o tom, čeho vlastně v čele Evropy chceme dosáhnout, je třeba ocenit. Veřejná konzultace k tomu ale nestačí – klíč k českým prioritám v EU mají politici, kteří by se mu měli více věnovat. Předsednictví je skvělou příležitostí jak pro Česko, tak nakonec i pro jejich kariéry. Jenže zatím nic nenasvědčuje tomu, že by si to naši představitelé uvědomovali.
První české předsednictví v roce 2009 si budeme navždy spojovat s úspěšným řešením plynové krize, pádem vlády Mirka Topolánka v jeho průběhu a začátkem politické dráhy Jana Fischera. To druhé proběhne již podle pravidel stanovených Lisabonskou smlouvou, která zavedla stálé předsednictví v Evropské radě (předseda Evropské rady, toho času Charles Michel) a v evropské zahraniční politice (Josep Borrell). Český premiér nebo premiérka tak nebudou řídit jednání se svými protějšky a o stejnou výsadu přichází šéf či šéfka české diplomacie. Přesto má předsedající stát ve svých šesti měsících příležitost do značné míry ovlivňovat, co se v Unii dojedná.
(…) Předsednictví je rovněž příležitostí přiblížit Evropskou unii občanům. Ukážeme-li, že se Česká republika na evropské integraci pozitivně podílí, můžeme se dočkat větší důvěry v Evropskou unii. Poselství zdůrazňující český vklad do evropské politiky by nabídlo vhodný „protinarativ“ vůči obvyklé úkorné sebeprezentaci Čechů v Evropě jako slabých a marginalizovaných.
Předsednictví samozřejmě ovlivní kromě aktuálního dění v EU a ve světě i vnitropolitický vývoj v České republice. České předsednictví v Radě EU má proběhnout jen několik měsíců po řádných parlamentních volbách a v době kampaně před volbami prezidentskými. Vzhledem k roztříštěnosti a vyhraněnosti české politické scény je nezbytné počítat i s variantou mnohaměsíčních vyjednávání o sestavení nového kabinetu a vypjatou politickou atmosférou. Politická stabilita by přitom měla být pro toto období vyšším společným zájmem. Kromě zahájené veřejné konzultace je proto nezbytné, aby vláda již v době přípravy projednala i s demokratickou opozicí, čeho chce dosáhnout.
Více se dočtete v článku pro DeníkN.