Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

Na zahraniční politice už nezíská ani Zeman ani Drahoš

Vít Borčany Vít Borčany / Ed. 15. 1. 2018
  • Případná debata o zahraniční politice bude před druhým kolem prezidentských voleb plná zkratkovitých hesel.
  • Zúží se pouze na dvě otázky – migraci a spor Východ vs. Západ, které však ani jednomu táboru voliče nepřiženou.

Prezidentské volby v posledních dvou týdnech nerozhodne pohled kandidátů na migraci či postoj k Východu, ačkoliv otázky na ně budou zajisté padat. Obě témata rezonují veřejnou debatou již několik let a kandidáti k nim zaujímají veřejně známé postoje. Nelze proto čekat, že by skrze ně strhli na svou stranu významnější část nerozhodnutých voličů.

Přetahování se o to, zda je Jiří Drahoše „vítačem“, či nikoliv, zaplavilo nejenom internetové diskuze již před prvním kolem. Drahošův podpis pod Výzvu vědců je známým faktem. Nelze tak čekat, že by Zeman v otázce uprchlictví a migrace schovával zásadní trumf ve svém rukávu.

Drahoš bude naopak Zemana obviňovat z obracení se na Východ, poklonkování Putinovi, Číně a jiným autoritářským režimům, na což bude Zeman kontrovat svým setrvalým argumentem, že vede zahraniční politiku všech azimutů s cílem podporovat českou ekonomiku. Povede se tak již tisíckrát opakovaná a vyprázdněná diskuze o tom, zda Česko patří na Východ nebo na Západ. Tato zkratka slouží části politického spektra k mobilizaci voličů a točí se kolem několika tisíckrát opakovaných Zemanových výroků. Drahoš proto bude jen těžko hledat nové zahraničněpolitické téma, kterým by Zemanovy příznivce přetáhl na svou stranu.

Evropská otočka

Zeman se v posledních týdnech snaží setřást svůj protievropský kabát, který si nasadil svou kritikou evropských institucí při řešení migrační krize. Ve svém vánočním projevu se švejkovsky přihlásil k sebevědomému členství v EU, což Jiří Ovčáček horlivě připomínal hned druhý den po volbách. Úřadující prezident v debatách pravděpodobně znovu podpoří euro (za podmínky odchodu Řecka z eurozóny), jehož podpora je ale v případě obou kandidátů irelevantní. Česká veřejnost s přijetím eura dlouhodobě nesouhlasí. Diskuze na toto téma jsou zbytné i vzhledem k minimálnímu vlivu prezidenta v této otázce. Zeman si to hořce ozkoušel v letech 2013-2015, kdy za euro horlivě plédoval a podmiňoval střídání v bankovní radě ČNB pozitivním postojem k jeho zavedení.

Také předseda vlády Babiš ve svém povolebním vyjádření doporučil Zemanovi, aby se jasně přihlásil k členství v EU a NATO, což bylo do velké míry zbytečné, protože Zeman během svého funkčního období členství v ani jedné z organizací nezpochybňoval. Alibisticky však podpořil konání případných referend o setrvání v nich s tím, že by hlasoval proti vystoupení.

Platí tak, že zahraničněpolitická debata mezi prvním a druhým kolem bude plná klišé a od reálného výkonu prezidentské diplomacie bude na hony vzdálená. Tábory příznivců obou kandidátů se nebudou na těchto tématech ani rozrůstat ani zmenšovat.

Text původně vyšel na blogu AMO.

Původní vydání: Na zahraniční politice už nezíská ani Zeman ani Drahoš

Přejít
Tagy
Tagy
volby 1348
Česká republika 2796
česká evropská politika 804
česká zahraniční politika 1303
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: