Čeští poslanci v Evropském parlamentu 2004 – 2019
Evropský parlament představuje jedinou instituci Evropské unie volenou přímo občany členských států a hraje významnou roli v demokratickém fungování Unie, a to i navzdory skutečnosti, že jeho postavení stále nelze plně srovnávat s parlamentními tělesy v systémech národních států.
Přesto, že poslanci a poslankyně v EP nezastupují členský stát, v němž byli zvoleni, nýbrž svou politickou stranu, resp. skupinu, jejíž je jejich národní politická strana členem, v praxi často hrají nezastupitelnou roli při vnášení specifických národních perspektiv do politického rozhodování v rámci EP či jeho jednotlivých výborů.
Cílem tohoto briefing paperu je přehlednou formou představit působení českých europoslanců ve třech uplynulých obdobích (tj. v šestém období v letech 2004–2009, sedmém období v letech 2009–2014 a v osmém období v letech 2014–2019) a v nedávno započatém období devátém (2019–2024). Text se zaměří na politickou příslušnost poslanců a poslankyň, kteří byli za Českou republiku (Česko, ČR) do EP zvoleni, četnost jejich zastoupení ve vedoucích funkcích v rámci EP a jeho výborech. Dále bude pozornost věnována poměru mužů a žen mezi zvolenými kandidáty. Údaje pro Českou republiku budou porovnány s Maďarskem, Portugalskem, Rakouskem, Řeckem a Švédskem.
Briefing paper vznikl s podporou Friedrich Naumann Foundation for Freedom.