Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přijímáme přihlášky do vzdělávacího programu Aklimatizace do 14. prosince!

Azylová a migrační politika EU

Tomáš Jungwirth Březovský Tomáš Jungwirth Březovský / Ed. 25. 5. 2017

Úsilí:                            3

Výsledky:                    4

Normativní aspekt:    4-

Výsledná známka:    4+

 

V oblasti vnějších vztahů vláda plně podpořila novou evropskou doktrínu spočívající v podřizování veškerých nástrojů snaze o omezení migrace, přestože tak může ohrozit dlouhodobé cíle rozvojové spolupráce. K návrhům na reformu Společného evropského azylového systému (CEAS) Česká republika spolu s dalšími visegrádskými zeměmi přistupovala destruktivně. Česká představa o Evropě „á la carte“ významně přispěla k rozkolu se státy jižní a západní Evropy. Vláda sice projevila solidaritu s některými zeměmi na migračních trasách vysíláním policejních složek či dílčími finančními příspěvky, ale neusilovala o naplnění platného závazku relokovat větší počet žadatelů o azyl z Řecka a Itálie. Politický kredit vložený do odporu proti kvótám bude ČR chybět v jiných prioritních oblastech.

V roce 2016 byly hlavními tématy EU ve vztahu k uprchlictví a migraci jednak úsilí o snížení počtu migrantů přicházejících do Evropy bez platného víza (neregulérní migrace), jednak snaha o shodu na reformě Společného evropského azylového systému. V průběhu roku došlo v souvislosti s přijetím migrační dohody mezi EU a Tureckem k uzavření tzv. balkánské migrační trasy. Počet přicházejících neregulérních migrantů se v důsledku tohoto ujednání významně snížil, ale zároveň opět vzrostl význam tzv. středomořské trasy. Je nepochybné, že migrace a uprchlictví do EU zůstanou i v nadcházejícím roce klíčovými politickými tématy.

Česká republika se poměrně konstruktivně podílela na aktivitách směřujících k omezení neregulérní migrace. Vláda podporovala snahy o posílení ochrany vnější hranice EU, a to například prostřednictvím vysílání policistů na pomoc s ochranou hranic v Maďarsku, Srbsku a Makedonii, z jejichž strany byla tato aktivita České republiky opakovaně oceňována. Vláda také přivítala podřízení rozvojových nástrojů snaze omezit neregulérní migraci a zvýšit počet návratů neúspěšných žadatelů o azyl. Na jejich vyvíjení se finančně podílela i přesto, že tato změna může podrývat dlouholeté úsilí ČR v oblasti rozvojové spolupráce. Ta má primárně cílit na odstranění chudoby, nikoli na omezení migrace. Jde však o celoevropský trend a ČR tak nepředstavuje výjimku.

Premiér Bohuslav Sobotka v únoru 2016 v rámci českého předsednictví Visegrádské skupině (V4) představil návrh „záložního hraničního systému“, který počítal s nuceným vyloučením Řecka ze schengenského prostoru volného pohybu osob. Šlo o zbytečné zpochybnění jednotné unijní pozice a ve vztahu ke geograficky exponovanému Řecku se jednalo o nesolidární a neférové jednání. Další diskuzi na toto téma ale předešlo přijetí dohody o navracení migrantů mezi EU a Tureckem.

ČR spolu s dalšími státy V4 zároveň blokovala snahy o reformu CEAS směrem k větší harmonizaci a vzájemné solidaritě mezi členskými státy včetně zavedení stálého mechanismu pro relokaci žadatelů o azyl v EU. Také platná povinnost přesídlit do ČR přes 2 500 osob, které požádaly o azyl v Itálii a Řecku, zůstala zcela nenaplněna. Chyběla politická vůle pro přijetí alespoň části z tohoto počtu migrantů. Slovenské předsednictví EU s českou podporou v září přišlo s alternativním návrhem tzv. „flexibilní solidarity“ (později přejmenované na „efektivní“). Ten byl ale zcela obecný a neobsahoval žádné konkrétní závazky, a tak pouze prohloubil nevěrohodnost české pozice. Naší reputaci nepřispěl ani říjnový výrok prezidenta Miloše Zemana o tom, že ekonomičtí migranti mají být deportováni do afrických pouští.

Tagy
Tagy
Evropská unie 2233
migrace 459
Česká republika 2820
česká evropská politika 804
česká zahraniční politika 1304
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: