Ministerstvo životního prostředí připravilo návrh aktualizované Politiky ochrany klimatu (APOK), který má být v létě 2024 projednán vládou. Tento vrcholný strategický dokument klimatické politiky státu prošel pouze omezenou veřejnou konzultací, získal minimální pozornost médií a vykazuje tři typy vědecky popsaných nedostatků: nedostatky v ambicích (ambition gap), nedostatky v opatřeních (policy adoption gap) a nedostatky v dosažitelných výsledcích (policy outcome gap).
Studie “Zelená transformace: Proč Česko nemá plán?” popisuje nedostatky vládní klimatické politiky ve třech hlavních oblastech: v řízení a dohledu nad klimatickou politikou (governance), v ekonomických předpokladech a ve spravedlivé transformaci. Ignorováním těchto nedostatků může Česká republika promarnit příležitost propojit cíle dekarbonizace s řešením jiných sociálních a ekologických problémů a se zlepšením kvality života pro všechny.
Hlavním problémem je averze k redefinici základních politicko-společenských předpokladů transformace k udržitelné společnosti. Stát předpokládá, že klimatická politika se bude realizovat ve stejných právních a společenských rámcích, které v první řadě vůbec k potřebě klimatickou krizi řešit vedly.
Policy paper upozorňuje, že bez řešení identifikovaných nedostatků nemusí být zvolená opatření nakonec plněna, nebo budou plněna pouze formálně. Nedostatky v ekonomických východiscích mohou ohrozit nákladově optimální dekarbonizaci technologií a bez řešení nedostatků v oblasti spravedlivé transformaci může dekarbonizace ekonomiky zpomalit v důsledku rostoucí nespokojenosti s klimatickou politikou státu. Každý z těchto nedostatků může významně znesnadnit splnění klimatických cílů, které budou ve střednědobém a dlouhodobém výhledu pro ČR velmi náročné.