Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Záznam z konference Future of the Transatlantic Bond

AMO AMO / Ed. 5. 10. 2018
Záznam z konference Future of the Transatlantic Bond

Podívejte se na záznamy mezinárodní konference Future of the Transatlantic Bond, která proběhla ve čtvrtek 13.9. 2018 na Ministerstvu zahraničních věcí v Černínském paláci. Konference byla rozdělena do úvodního proslovu a tří panelů, kde se hovořilo o budoucnosti česko-amerických vztahů.

Konference byla zahájená úvodním slovem velvyslance Spojených států amerických Stephena Kinga, velvyslance Spolkové republiky Německo Christopha Isranga, 1. náměstka ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a ředitelky AMO Vlaďky Mušálkové.

První panel, kterého se zúčastnili například analytik Atlantické rady z Washingtonu Ian Brzezinski nebo europoslanec Miroslav Poche, se zaměřil na kvalitu politických vztahů a na otázku, co lze nyní dělat pro jejich posílení. Dalšími účastníky byli například náměstek ministra obrany Jakub Landovský nebo předseda Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Ondřej Benešík. Ze zástupců nevládního sektoru vystoupila vedoucí Centra Alfreda von Oppenheima pro evropskou politiku Jana Puglierin. Záznam z úvodního proslovu a prvního panelu najdete na odkaze zde.

Důležitým pilířem transatlantických vztahů je nadále bezpečnostní spolupráce, které se věnoval druhý panel. Na něm usedl bývalý zástupce generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow, bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel, Senior Fellow v Institut pro bezpečnostní politiku Univerzity v Kielu Rainer Meyer zum Felde nebo děkan na Vysoké škole mezinárodních a bezpečnostních studií a člen Evropského centra pro bezpečnostní studia George C. Marshall Andrew Michta. Z českých účastníků debaty se představil Tomáš Pojar, který je prorektorem CEVRO Institutu. Záznam z druhého panelu najdete na odkaze zde.

Ekonomické vztahy Evropské unie a USA, na které se soustředil poslední panel, jsou v dnešní době vnímány zejména skrze hrozbu obchodní války. Obsah těchto vztahů je ale mnohem širší a právě o tom debatovali významní představitelé byznysu – David Pavlis, prezident společnosti Javlin, která úspěšně prorazila v USA, a Milan Šlapák, prezident a výkonný ředitel General Electric Česká republika a Slovensko, jež představuje jednu z největších amerických investic v ČR. O současné obchodní politice Donalda Trumpa pohovořil přední americký odborník na mezinárodní obchod Jack Spencer z amerického konzervativního think-tanku Heritage Foundation. Třetího panelu se také zúčastnila Milena Jabůrková, viceprezidentka ve Svazu průmyslu a dopravy ČR, a Weston Stacey, výkonný ředitel v Americké obchodní komoře v ČR. Záznam ze třetího panelu najdete zde.

Konferenci spolupořádali Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Konrad-Adenauer-Stiftung ve spolupráci s Velvyslanectvím Spojených států amerických v ČR.

Tagy
Tagy
Německo 481
USA 1063
Česká republika 2823
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: