České zahraniční politice chybí strategická vize

V reakci na mezinárodní události je česká společnost znejistěná a politické elity postrádají nezbytný nadhled a strategickou rozvahu. České republice se nedaří najít na řadu aktuálních ani dlouhodobých zahraničněpolitických otázek náležitou a srozumitelnou odpověď. Její zahraniční politika odráží ztracenost a rozpolcenost společnosti.
Česká republika se těší slušnému hospodářskému růstu, nezaměstnanost je minimální a vláda je navzdory občasnému hašteření stabilní. Spokojenost s ekonomickým vývojem je vidět i ve společnosti. Podle průzkumů veřejného mínění je pro občany dnešní ekonomická situace nejlepší za uplynulých 15 let. Nelze se tedy divit průzkumům, dle kterých by současná vláda znovu pohodlně dospěla k parlamentní většině.
Nálady ve společnosti však přinášejí mnohem temnější zprávu. Veřejnost snad nikdy nevnímala mezinárodní události stejně citlivě jako dnes. Loni zájem o uprchlickou krizi překonal jakoukoli dřívější zahraničněpolitickou událost. Společnost však nahlíží na uprchlíky jako na bezpečnostní hrozbu a jejich přijímání se brání. Výrazně klesají i sympatie k ostatním zemím.
Celý článek si přečtěte na portálu Česká pozice. Text vychází z výroční publikace AMO Agenda pro českou zahraniční politiku 2016.