Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

Katastrofální chyba bavorských voleb

Jan Prášil / Ed. 17. 2. 2016

28. září se v Bavorsku uskuteční zemské volby. Konzervativní CSU dlouhodobě ztrácí a zdá se pravděpodobné, že přijde o svou absolutní většinu. Nespokojenost celé německé společnosti nahrává Levici.

Již rok vládne Bavorsku konzervativní duumvirát Beckstein-Huber. Poté, co se vystřídalo vedení bavorské vlády a Křesťansko sociální unie, se nepodařilo změnit image strany, a co je horší, nepodařilo se najít volební téma, které by Bavory mobilizovalo. Preference CSU nadále klesají, dnes se pohybují kolem pouhých (v relacích CSU) 48 procent a premiér Beckstein svádí chyby na předchůdce Stoibera.

Ódy, které pěl na bavorský primát v rámci Spolku při červencovém sjezdu strany v Norimberku, jsou jen dalším pokračováním zahleděnosti CSU do sebe a důkazem chybějícího obsahu kampaně, které vévodí heslo „blízkost k člověku“. Kancléřka Merkelová může lichotit jak chce, že „Bavorsko je tam, kam Německo směřuje“, atmosféra v zemi je však zcela jiná. Přesto však dochází v CSU ke stabilizaci před rokem vzniklého rozkolu. Strana se vrací ke strategii éry premiéra Strauße, tzn. brojí proti ostatním stranám, včetně své sesterské CDU. Tento styl jí posiluje a u příznivců vzbuzuje dojem boje za bavorské zájmy.

Ztráty v Bavorské zemské bance, stav školství či škrtnutí narychlo schváleného projektu transrapidu Bavoři CSU neodpustí. CSU nabízí jistotu tradice. Její jediný předvolební argument zní, že změna by byla „katastrofální chybou“, a že „každý slušný Bavor volí CSU“. Doba, kdy se však každý slušný Bavor znechutil nad pouhým slovem koalice, je pryč. Je jasné, že k volbám přijdou i neslušní voliči a koaliční jednání budou po 46 letech nezbytná. CSU není připravena a vsází vše na přepychovou předvolební kampaň.

Letošní zemské volby budou plné nejistoty. Je možné, že se bude opakovat trend nečekaného úspěchu Levice z ostatních spolkových zemí a Levice se dostane i do Zemského sněmu. Přestože je složení Lafontainovy strany v Bavorsku spíše neznámé, vyhlásil proti ní předseda CSU Huber již „křížové tažení“ a označil Levici za největšího nepřítele voleb. Reálně největší protivníci, Sociální demokraté, kteří ovládají Mnichov, se potýkají s velkými problémy. Chybějící členové a neslučitelnost image s bavorskými tradicemi, ji staví do stínu Zelených. Nejnebezpečnějším programovým nepřítelem CSU jsou však Svobodní (FDP) a Svobodní voliči. Pravděpodobná se zdá právě koalice se Svobodnými, ztratí-li CSU většinu. Jako již ve Spolkových volbách, bude i nyní důležitým zdrojem dojmů pro voliče televizní debata premiéra Becksteina a kandidáta SPD Franze Mageta.

Nespokojenost Němců nahrává Levici, která dostává prostor ve veřejné debatě a tím šanci se profilovat. Ve své podstatě navazuje na sociálně-demokratickou politiku před érou kancléře Schrödera. Huber, který přirovnává styl Levice k pravicově extremistické Národní straně Německa (NPD), však nemůže svou rétorikou popřít její preference, které např. v Sársku již překonaly SPD a v celoněmeckých průzkumech dosahují 14 procent. Dostane-li se Levice do Zemského sněmu, bude radikální opozicí, na kterou Bavorsko není zvyklé.

Tagy
Tagy
Evropa 3456
Německo 480
volby 1348
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: